Kočka cejlonská soupeří s africkou kočkou černonohou o titul nejmenší kočkovitá šelma. Délka jejího těla je pouhých 35 až 48 cm a délka ocasu 15 až 30 cm, její hmotnost je jen 0,9 až 1,6 kilogramu.
Z plemen je podobná kočce bengálské, ale kresba na srsti je méně zřetelná. Krátká srst cejlonské kočky má na většině těla šedou barvu, s rezavými tečkami na zádech a bocích, na břiše je potom bílá s velkými tmavými skvrnami. Ocas je obvykle tmavší a skvrny jsou méně výrazné.Na každé straně hlavy má šest tmavých pruhů, které se táhnou z čela a tváří.
Kočka cejlonská žije ve velké části Indie a na Srí Lance (dříve Cejlon). Obývá suché tropické pralesy, křoviny nebo tropické deštné pralesy, má ráda hustou vegetaci a skalnaté oblasti.
O chování koček ve volné přírodě se toho moc neví, v zajetí to jsou spíše noční tvorové a i v divočině jsou většinou viděny v noci, někdy se skrývají v jeskyních nebo ve větvích stromů. V zajetí si samci i samice značkují své teritorium.
Jejich potravu tvoří hlodavci a malí ptáci, ale pravděpodobně i ještěrky, žáby a hmyz. Loví hlavně na zemi, ale dobře šplhají a na stromech unikají predátorům.
Ve volné přírodě se řadí k obecně ohroženým druhům, v některých indických státech jsou kočky cejlonské loveny na maso, na Srí Lance kvůli kožešině. V červeném seznamu Mezinárodního svazu ochrany přírody (IUCN Red List of Threatened Species) jsou vedeny jako zranitelný druh (Vulnerable).
Kočka cejlonská nemá problém s člověkem - obvykle se snadno ochočí a stávají se z nich velmi hraví a přítulní společníci. U nás se na kočku cejlonskou můžete podívat v ZOO Liberec nebo v ZOO Ostrava.
Tagy ?
kočka cejlonskáneobvyklá kočkaSdílejte! | O sdílení
Nejčtenější
Tyto stránky používají soubory cookies, abychom vám usnadnili a zpříjemnili jejich procházení. Rozumím
Jak cookies používáme?