Určitě víte, že když vidíte kočku ve tmě a posvítíte na ni třeba reflektory auta, zdá se, jakoby jí svítily oči. Přitom oči lidí tohle nedělají, nesvítí, případně jsou na fotkách s použitím blesku obarveny do červena. Proč je to u koček jinak?
Světlo reflektorů nebo blesku projde okem na jeho zadní stranu, na sítnici, a tam se odrazí. U lidí je sítnice červená, je protkaná drobnými cévami a ta trocha odraženého světla je tak obarvena do červena barvou naší krve.
U koček, psů, vysoké zvěře a dalších nočních živočichů je ale za sítnicí vrstva, která světlo odráží – nazývá se tapetum lucidum a jejím smyslem je zajistit lepší noční vidění. Světlo totiž projde receptory v sítnici ještě jednou, když se od zmíněné vrstvy odráží zpět, a tím umožní zachytit i fotony světla, které by sítnicí napoprvé jen tak prošly – tady mají receptory druhou šanci.
Z uvedeného plyne, že zmíněným živočichům – včetně koček – stačí k vidění méně světla, protože ho dokážou účinněji zachytit. Druhým důsledkem je, že odražené světlo vidíme – oči jim jakoby svítí.
Tagy ?
okosmyslySdílejte! | O sdílení
Pravidelné přešlapování, střídání tlapek na měkkém povrchu ...
Stává se vám to také? Tlapička posunuje něco křehkého k okraji stolu a ...
Možná to znáte: kočka jakoby neviděla pamlsek, na který se těší ...
Nejčtenější
Tyto stránky používají soubory cookies, abychom vám usnadnili a zpříjemnili jejich procházení. Rozumím
Jak cookies používáme?