Zaregistrovat se   Přitlapkovat se
Přitlapkujte se tady:

Jméno:   Heslo:    

Pokud ještě nemáte svůj modrokocouří účet, zaregistrujte se! Registrací souhlasíte s podmínkami používání.
Zapomněli jste heslo?
Vyhledávání

Nahrává se...

Šanta kočičí (Nepeta cataria). Tráva pro kočky?

Datum18. října 2003  |  AutorFilip  |  Zobrazení celkem/dnes61 472x / 1x

Šanta kočičí (nepeta cataria)

Když procházíte internet, zejména vtipy a legrační články o kočkách, často narazíte na to, jak kočky shání „catnip“ – potají si ho objednávají ze zásilkového obchodu pro zvířata, tajně ho kupují a předávají si ho. Možná nebudete chápat, o co jde, jako nejdřív já. Možná už ale „catnip“ znáte a možná ho také, jako já, kupujete.

O rostlince jménem šanta, což je onen „catnip“ (anglický název šanty, někdy také „catmint“), jsem se dozvěděl při zkoumání kočičích záležitostí. A asi týden nato jsem ji hned objevil v obchodě a samozřejmě koupil. Zjistil jsem, že je součástí celé řady kočičích hraček, přidává se do přihrádek v různých škabadlech a drbadlech pro kočky, všude tam, kam chceme kočku přilákat.

Věděl jsem tedy, jak se prodává, kde se používá a trochu také, jak působí. Ale jen na našeho Ringa. Co ostatní kočky? A co to šanta vlastně je (někde se například dočtete, že prodávaný „catnip“ je směs bylinek)? Tento článek obsahuje informace, které se mi podařilo na internetu získat, a snad i vám odpoví na otázky, které k šantě můžete mít.



Šanta jako rostlina

Šanta kočičí (lat. Nepeta cataria, anglicky Common Catnip) je rostlina z čeledi hluchavkovitých, Lamiaceae, vzdálená příbuzná marihuany. Ve světě je známá pro svoji schopnost dostat kočky do nálady. Latinské jméno Nepeta zřejmě pochází z názvu města Nepete v Itálii, Cataria potom z latiského pojmenování koček.

Šanty existuje asi 250 druhů, na kočky působí zmíněná šanta kočičí. Původně pochází z Evropy a Asie, před více než 2 000 roky ji například používali pro léčení a vaření Římané. Do Ameriky, kde zdomácněla, ji přivezli první osadníci, kteří ji zkultivovali pro medicínské použití a jako potravu. Popularita šanty rostla společně se Spojenými státy.

Šanta se kdysi pěstovala běžně i u nás jako léčivá rostlina. Můžete se s ní proto setkat také pod jmény máta kočičí, dunda, kocourník, melisa, ožanka nebo marulka. Pravdou ale je, že dnes ji nejspíše najdete pod anglickým názvem catnip, který používá většina obchodů.

Něco faktů: šanta kočičí je aromatická, hustě a krátce plstnatá vytrvalá bylina, která dorůstá výšky 0,5 až 1 m. Má vzpřímené, větvené šedě pýřité lodyhy a vstřícné řapíkaté listy dlouhé 0,5 až 2,5 cm. Květy vyrůstají v koncových lichoklasech a mají bílou až načervenalou barvu, jejich dolní pysk je na prostředním cípu nachově tečkovaný. Planě roste na okrajích lesů, rumištích, u zdí apod.

Pokud byste se rozhodli šantu pěstovat, je to (údajně) snadné. Vyhovuje ji nejvíce slunce nebo polostín. Rozsazena má být po 30 cm, na podzim se má hluboko seříznout. Šanta se dá pěstovat i v bytě.

Šanta se suší zavěšena vzhůru nohama ve větrané místnosti, nikdy ne na přímém slunci.

Pro skladování sušené šanty se doporučuje vzduchotěsná nádoba, kterou umístíte do ledničky nebo mrazáku.

Pro zajímavost:

Vědci tvrdí, že látka nepelakton obsažená v šantě je přibližně desetkrát účinnější odpuzovač komárů než DEET, což je aktivní látka použitá ve většině repelentů. Bylo zjištěno, že šanta odpuzuje také šváby.

Nepelakton není v přírodě obsažen jen v šantě – vytváří ho také hmyz, například některé druhy mravenců. Předpokládá se, že je ochraňuje před ostatním hmyzem.

Tvrdí se, že šantu nemají silně rády krysy a myši a že se místům, kde roste, vyhýbají.



Šanta a kočky

Šanta obsahuje substance, které jako by byly stvořeny přímo pro kočičí potěchu - proto se jí také někdy říká „kočičí kokain“. Na člověka a další savce má přitom tato rostlina jen minimální účinky.

Odhaduje se, že šantu začali kočkám poprvé nabízet Egypťané, kteří jsou známí svým uctíváním koček. Podle této teorie se kromě zásluhy o rozšíření koček na blízký východ zasloužili také o předání informací o šantě a jejích účincích.

Na kočky působí zejména látka nepelakton, která se vyskytuje v listech a stonku. Šanta dále obsahuje karvakrol, thymol, citral, kyselinu nepetovou, látky iridoidního charakteru, glykosidicky vázané hořčiny apod.

Nepelakton má halucinogenní účinky. Podle některých názorů je jeho účinek podobný LSD, podle jiných spíše marihuaně. Protože způsobuje válení se koček po podlaze, což je u koček (samic) projev říje, myslelo se, že působí jako afrodisiakum. Je to ale málo pravděpodobné, protože to samé způsobuje také u kocourů. Pravděpodobně tedy kočka reaguje na „příjemné“ feromony, které se uvolňují během kočičích námluv a dalších sexuálních aktivit. U koček se ale projevuje také nesexuální chování, hraní si, pronásledování a lovení.

Šanta působí přes čichové ústrojí a je možné, že na ni budou reagovat i kočky, které čich nemají nebo ztratily. Když se kočka k šantě přiblíží, obvykle ji čichá, otírá se o ni, líže a nakonec ji sní. To, co dostane kočky do nálady, je ale právě ono čichání. Předpokládá se, že kočky šantu jedí, aby ji rozmělnily a uvolnily více nepelaktonu. Nálada vyvolaná šantou trvá asi pět až deset minut.

Zajímavé je, že přičichnutí k šantě kočku stimuluje, ale po snězení funguje šanta naopak jako sedativum.

Šanta působí asi na polovinu koček a i na tuto polovinu působí s velice různou intenzitou. Nebyl zaznamenán žádný rozdíl mezi kočkami a kocoury, ať už kastrovanými nebo nekastrovanými. Šanta vůbec nepůsobí na koťata mladší 8 týdnů, naopak, často projevují k šantě odpor. Reakce na šantu se zdá být dědičná. Šanta láká nejen zdomácnělé kočky, ale také celou řadu divokých druhů. Kočky jsou schopné zaregistrovat šantu ve vzduchu už při koncentraci jedna ku jednomu milionu.

Vlastní působení šanty se liší kočka od kočky: jedna může slintat a válet se po podlaze, další může být najednou hyperaktivní, některá dokonce agresivní a může po šantě vyhledávat souboje s ostatními kočkami.

Šanta je pro kočky neškodná. Nelze se jí předávkovat, protože většina koček ví, kdy má dost a další už odmítnou. Šanta nemá žádné vedlejší účinky a není návyková.



Šanta a lidé

Jak již bylo řečeno, šanta se dříve běžně pěstovala u nás jako léčivá bylina, takže pro úplnost uvádím její působení na lidi a něco málo o praktickém použití.

Na úvod: šantě by se měly vyhnout těhotné ženy.

Droga?

Američané dnes zařazují šantu kočičí mezi potenciálně halucinogenní rostliny. Pravdou je, že kniha „The Herb Garden“ uvádí následující: „Říká se, že žvýkání kořenu udělá i z nejjemnějšího člověka osobu divokou a popudlivou.“ Vypráví se také o jistém popravčím, který musel žvýkat kořen šanty, aby byl schopen popravu vykonat.

Kuchyňské použití

Čerstvé listy je možné použít do salátů, ze sušených květů a listů se vaří dobrý čaj.

Lékařské použití

K’Eogh napsal v roce 1735 ve svém „Irish Herbal“ následující: „Podněcuje močení a menstruaci, vypuzuje mrtvý plod, otevírá překážky na plicích a dělohu a je dobrá na vnitřní zranění a dýchavičnost. Vypije-li se se solí a medem, vyhání z těla červy.“

Je potvrzeno, že šanta funguje jako anestetikum, má protirevmatické účinky, je to antispasmotikum, lék proti nadýmání, je močopudná, působí proti bolestem svalů, nastydnutí kloubů, proti hemoroidům a bolesti zubů. Obsahuje vitamín C.

Nálev pomáhá při horečkách a nachlazení, proti bolení hlavy, při zkaženém žaludku a jako mírné sedativum. Vyvolává spánek a pocení, tělesnou teplotu ale nezvyšuje. Nálevy ze šanty kočičí také pomáhají uvolnit ucpaný nos.

Šanta je také součástí nálevu pro zmírnění dětské koliky. Každou hodinu se dítěti podává lžička teplého bylinného čaje z šanty kočičí. Nálevy mohou užívat také kojící matky. Dospělí postižení kolikou by měli pít nálevy po sklenicích, a to třikrát denně.

Zevně se dá použít ke zmírnění dráždivosti kůže.

Studie dále ukazují, že šanta má hojivé účinky na řezné rány. Rozdrcené čerstvé listy se navlhčí a přiloží na ránu.

Pro zajímavost ještě nápoj pro odvykání kouření: 3 díly meduňky, 1 díl kořene kozlíku lékařského, 3 díly kořene pampelišky, 2 díly listů divizny, 2 díly listů jetele lučního, 2 díly listů maliníku, 2 díly máty peprné, 1 díl šanty kočičí, 2 díly vojtěšky. Kořeny nechte asi 10 minut vařit, pak vývar nalijte do nádoby s ostatními bylinami a nechte 15 minut louhovat. Dejte si několik šálků denně - při každé chuti na cigaretu loček.

Magické a rituální použití

Šanta slouží spolu s okvětními lístky růže jako amulet lásky. Přitahuje dobré duchy a štěstí. Používá se u rituálů na zvýšení krásy. Velké vylisované listy se používají jako záložky v čarodějných knihách. Máte-li podezření, že k Vám někdo zasílá kouzla a chcete se dozvědět, o koho se jedná, položte rostlinu ke svícnu se žlutou svící a v úterý ji zapalte. Uklidněte svoji mysl a nalaďte se na rostlinu.





Máte zkušenosti?

Jak působí na vaše kočky? >>




Tagy ?

rostlinašanta kočičí


Obsah se nahrává...


Sdílejte!  |  O sdílení
Sdílet přes e-mail Sdílet na Facebooku Odeslat pomocí Facebook Messengeru Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+




Související Kočkočtení >

Šáchor (Cyperus, papyrus) - kočičí pochoutka

Pokud hledáte nějakou rostlinku, která by potěšila vaše kočičí členy domácnosti, určitě byste měli vyzkoušet šáchor...

14
  |  Počet zobrazení67 875x
Datum29. března 2004



8 komentářů

Pro přidání komentáře se prosím přitlapkujte.

Andrea Klegová
KocouřákAndrea Klegová  Datum30. listopadu 2016 13:20

Ani neviem... ale ama má z nej aj semieka , tá ju vysieva stále novú na jar, ja ju mám na balkone po celý rok, je to trvalka.

wanesaa
Kocouřákwanesaa  Datum30. listopadu 2016 12:23

Jé a kde jste jí sehnala?Já mám pouze tu,co kvete růžově až fialově...a moje kočky šantu milují i v zimě...

Andrea Klegová
KocouřákAndrea Klegová  Datum28. listopadu 2016 8:51

Nai šantu milujú. Mám jej tri druhy a jedna výrazne vôňou prevyšuje zvyšné dve. Je stojatá, vysoká, kvitne na bielo.
Mala som ešte jeden druh, s mini lístkami a krásnymi fialovými kvetmi, ale vykapala mi.
Majú ju non stop na balkone, ale všimla som si, že ju uprednostňujú v čerstvom, nie v sušenom stave. V sušenom na plnej čiare vedie valeriána.

ruskamodra.com
Kocouřákruskamodra.com  Datum6. února 2016 17:42

Vypadá to že naší kočce nejvíce chutná koupená kočičí tráva
http://www.ruskamodra.com/video-kocici-trava/

wanesaa
Kocouřákwanesaa  Datum22. května 2013 8:59

Můj kocour šantu miluje.Každé jaro vysadím 2 truhlíky aby měl kocour celou zimu aspoň sušenou.Lístky jí úplně hltavě,potom válí sudy a má dobrou náladu.Takhle jí i sušené lístky přes zimu.Druhá kočka si šanty ani nevšimne.

Dunbar
KocouřákDunbar  Datum7. srpna 2008 12:21

Cca před dvěma týdny jsem si dovezl z národní parku Podyjí, konkrétně z Nového hrádku šantu kočičí - rostlinu... Řekl jsem si, že ji zkusím vyzkoušet na svých kočičkách. Všechny jsou už dospělé, jen Šarlotě ještě nebyl rok. Jejich reakce na bylinku byly naprosto rozdílné... Fiona ji ignorovala, naproti tomu Šarlota ji se zájmem očichávala a hlavičkou se o ni otírala a Lily? Ta začala doslova vyvádět. :-) Očichávala ji, posléze ji začala olizovat, až se do ní zakousla. Chvíli se válela po zemi a hlavičkou se otírala o podlahu. Šantu jsem ji nechal jen chvilku, ale dostala se do naprosté blaženosti. :-) Toť moje (respektive mých mazlíčků) čerstvá zkušenost s touto velice silně a příjemně vonící bylinkou... ;-)

Minda
KocouřákMinda  Datum22. července 2008 17:03

Také jsem se dala zlákat popisovanými účinky šanty a koupila jsem Mindě
myšku, která ji údajně obsahovala. Bohužel na ni Minda vůbec nereagovala,párkrát do ní bouchla packou a tak nám visí naprosto nepovšimnutá na škrabadle, zkoušela jsem, jak bude reagovat sousedův kocour, a také nic. Tak nevím, za tu cenu mohla mít minimálně pět plyšových myšek se kterými by si alespoň občas hrála :-)

Výše uvedené názory a komentáře nevyjadřují stanovisko Modrého kocouře.cz. Modrý kocouř.cz si vyhrazuje právo příspěvky odporující dobrým mravům, v rozporu se zákony nebo obsahující reklamu smazat.

Reklama

Nejčtenější

1
Je řešením množíren zákon? Britská Kolumbie chystá ... (15x)

Má Váš kočičák už svou stránku ve Zlaté knize?

Víte, že svému kočičákovi tady můžete vytvořit osobní stránku? Víte, že pak může mít své vlastní kočkoalbum, deníček a další?

Registrujte se!

Registrace není povinná, ale umožní Vám využívat všechny funkce, které Modrý kocouř.cz nabízí - jednoduché vkládání fotek, komentování nebo komunikace s ostatními Kocouřáky.

Reklama

Modrý kocouř.cz (c) 2024

Všechna práva vyhrazena.
O stránkách
Ochrana osobních údajů
Politika využití cookies
Modrokocouří blog
Novinky
Nápověda
Reklama
Kontakt

Archivováno Národní knihovnou ČR
Facebook Twitter Google Plus Instagram YouTube

Tyto stránky používají soubory cookies, abychom vám usnadnili a zpříjemnili jejich procházení. Rozumím
Jak cookies používáme?

Top