Kočka má na předních končetinách 5 a na zadních končetinách 4 prsty. Drápky jsou zataženy v ochranném pouzdru a skoro nejsou vidět. Jakmile je ale kočka potřebuje, pomocí drobných svalů je vysune. Drápky na zadních nohách jsou obvykle o kousek kratší, protože si je kočky více obrušují, ale i okusují.
Kočka potřebuje drápy k lovu, k udržování rovnováhy, ke šplhání, ale i jako obranu ve rvačkách a soubojích. Při chůzi má drápy zatažené a došlapuje jen na spodní plochy prstů (měkké polštářky). Proto je její chůze tichá, ale i přizpůsobená právě pro úspěšný lov. V boji zasekne všechny drápky do soupeřova těla a zanechá hluboké, tržné rány.
Škrábání má ale ještě další důležitý účel. Kočka si jím značí svoje území. Jak pachovými, tak i vizuálními značkami. Pach je vylučován žlázami po stranách bříšek prstů.
Kočka si sama udržuje drápy škrabáním o drsné předměty – škrabadlo, stromy, ploty. Odstraňuje odumřelé kožní buňky z lůžek, ale také nečistoty a odumřelou vnější vrstvu drápů. Odhaluje tak nové naostřené špičky, které se schovávají pod starou vrstvou. U venkovních koček, které své drápky používají ke šplhu, v boji, se zkracování drápků moc nedoporučuje, protože by se mohlo stát, že přijdou ještě více zuboženy. Kromě tlamy je to jejich nástroj k ubránění se.
Péče o drápky se je nutná především u koček, které žijí doma. Doporučuje se začít a kontrolovat je od 3. měsíce věku, a to přibližně každý třetí týden. Kočka si tak přivykne a vše lépe snáší.
Chcete-li kočce zkontrolovat drápky, vezměte si ji na klín. Jak poznáte, že kočka má přerostlé drápky? Je to jednoduché. Zatrhává s nimi např. při šlapání si pelíšku nebo o koberec nebo klape na tvrdé podlaze. Přerostlé drápky mohou vést k poškození a zanícení nehtového lůžka a stejně jako zlomené drápky mohou být příčinou kulhání.
Jestliže usoudíte, že je kočce nutné drápky přistřihnout a netroufnete si na to, je nejlepší navštívit veterináře. Ten vám pomůže, vysvětlí a ukáže, na co si dávat pozor.
Nikdy nepoužívejte obyčejné nůžky, pořiďte si speciální zastřihávací, které koupíte v chovatelských potřebách. Když je vezmete do ruky, očekávejte, že se vaše kočka začne cukat. Tlapku byste neměli držet silou, opatrně ji zmáčkněte a drápek vyjede ven. Pozor! Nestřihněte do lehce růžové části, v té jsou nervy. Kočku by to bolelo a rána by začala poměrně hodně krvácet.
Je-li drápek zarostlý, snažte se ho přestřihnout a opatrně vyndat z rány ven. Nezapomeňte na dezinfekci.
Pokud máte pochybnosti o kvalitě drápků (třepení, lámání), můžete jako doplněk podávat vitamín H (biotin), který je vhodný pro drápy, srst, ale i kůži.
Chováte-li kočku doma, pořiďte jí škrabadlo. Je k dostání v obchodech, nebo si ho můžete vyrobit sami (omotejte kus dřeva pevným, ideálně sisalovým provazem). Je dobré naučit kočku, aby škrábala tento předmět a ne cokoliv ostatního.
Máte-li venkovní kočku, pozorujte, co škrábe venku. Jestli je to kůra stromu, zvolte pak tuto variantu i doma. Chce to trpělivost, ale v žádném případě kočku netrestejte.
Žádosti o rady prosím pište do diskusních fór nebo do veterinární poradny, kde zaručeně dostanete odpověď. Děkujeme.
Tagy ?
drápkySdílejte! | O sdílení
Tyto stránky používají soubory cookies, abychom vám usnadnili a zpříjemnili jejich procházení. Rozumím
Jak cookies používáme?