Napsat článek o jednom z nejstarších plemen, o Egyptské Mau, není zase tak lehké, jelikož o tomto plemeni se ví jen málo a většinou jsou to různé dohady.
Čím začít? Tak třeba název? Egyptská Mau znamená v překladu egyptská kočka (slovo „mau“ může ale také znamenat slunce, pozn. red.), pochází původem z Nubie, kde jí zakoupily egyptští poslové, kteří původně měli zakoupit mladé lvy k uctění boha Re. Tak se poprvé dostaly kočky do Egypta a zdálo se zřejmé, že tato kočka je seslána božstvem, aby chránila úrodu a sýpky vesničanů. Její patronkou se stala bohyně Bastet. Bohyně Bastet byla bohyní života i smrti, byla to žena s hlavou kočky.
Na vrcholu doby kamenné, začátkem doby měděné, tedy zhruba 3 000 let př. n. l., se jí dostalo pocty stát se chráněnou a uctívanou kočkou pro její přednosti - rychlost, socializovanost a oddanost. V roce 2 600 př. n. l. kočky zdomácněly.
Byla uctívána, jako samo božstvo. Bylo nalezeno mnoho pohřebišť kočičích koster a mnoho fresek. Balzamovaná kočka svého pána po jeho smrti následovala do hrobu, aby bděla nad jeho posmrtným životem.
Jak se dostala do Evropy? V 50. letech byla objevena ruskou kněžnou Natálií Trubeckou v Itálii, kde jí údajně na konzulátě poprvé zahlédla – okamžitě využila svých diplomatických možností, sehnala si dva vlastní exempláře a v letech 1953 a 1954 se narodily první vrhy. V roce 1954 se rozhodla se 3 kočkami odjet do USA a založila první chovatelskou stanici nazvanou Fatima.
Egyptská mau je přírodní domestikované plemeno, stavba jejího těla je jiná než u ostatních plemen. Tělo je velmi svalnaté, ne tlusté, středně dlouhé, elegantní. Působí dojmem geparda, jelikož zadní nohy jsou delší, jakoby stála na špičkách, což jí poskytuje pružnější a delší skok a je tím pádem nejrychlejší domácí kočkou.
Její srst je pokryta skvrnami (tečkami), které se vyskytují nepravidelně pouze na špičce chlupů srsti. Mají různé tvary, ale vždy musejí být ohraničeny.
Hlava je klínovitá, střední velikosti, mírně zaoblená, tváře nejsou plné, čenich není ani krátký, a ani špičatý. Uši jsou větší a zašpičatělé, chloupky na nich jsou krátké a přilehlé. Temeno hlavy pokrývá kresba písmene M. Na krku je možné vidět jeden nebo více tzv. „náhrdelníků“.
Na hřbetě mají mau tmavý pruh, který vede od hlavy až k ocasu. Ocas je kroužkovaný, špička je černá.
Oči jsou velké, mandlového tvaru s angreštovou barvou – jiná není přípustná.
Barvy srsti jsou uznané pouze stříbřitá s černými tečkami, kouřová a bronzová. Barva černá a cínová není uznána, ale je možno jí použít v chovu – podmínkou je zelené oko.
Březost egyptských mau je oproti jiným plemenům delší, trvá více jak 70 dní.
Mléčné zuby jim vypadávají až po prořezání zubů trvalých, takže koťata mohou mít i dvě plné sady zubů.
Egyptská mau je velmi závislá na své rodině, domově a na svém okolí. Nemá ráda změny, chce být středem pozornosti a vůdcem celého společenství. Z mého pohledu je to dáno tím, že je velice inteligentní, vnímavá a zároveň tajemná bytost.
Se svým okolím komunikuje velmi zřetelně hlasově i mimikou. Hlasové projevy jsou různé, od cvrlikání až po velmi hlasitý nesouhlas. Pokud jste naladěni na její vlnu, chápete, co vám říká. Je schopna si poradit v různých situacích sama, pokud neuspěje u vás.
Egyptská mau je kočkou, která si rozhodně zaslouží naši pozornost. Myslím, že jen chovatel nebo majitel tohoto kouzelného stvoření ví, jaká opravdu je: velmi křehká bytost, i když občas ze sebe umí udělat drsňáka, když ví, kdy je zapotřebí prosadit si své.
Je zvídavá, akční a inteligentní, velmi rychle se naučí všemu, co po ní vyžadujete. Miluje všechny domácí akce.
Všechna plemena jsou jedinečná svou povahou a záleží jen na nás lidech, jak se s nimi chceme domluvit, pochopit je, milovat je a být jim věrným přítelem!
Text a fotky Ivana Směřičková.
Tagy ?
egyptská mauSdílejte! | O sdílení
Nejčtenější
Tyto stránky používají soubory cookies, abychom vám usnadnili a zpříjemnili jejich procházení. Rozumím
Jak cookies používáme?