Plemeno peterbald vzniklo na konci roku 1994 v důsledku experimentálního páření kocoura bezsrstého plemene Don Sphynx Gichie Afinogenov Mýtus a orientální kočky Radma van Jagerhov. Plemeno bylo vytvořeno známou ruskou felinologičkou Olgou S. Mironovou. První dva vrhy přinesly čtyři peterbaldí koťata: Mandarin iz Murín, Muscat iz Murín, Nezhenka iz Murín a Nocturne iz Murín.
V roce 1996 bylo přijato plemeno v ruské federaci Selection Felinologic Federation s normou a zkratkou PBD. V roce 1997 bylo přijato v The International Cat Association (TICA) (označení PB) a v roce 2003 v World Cat Federation (WCF). Po dlouhých letech bylo přijato toto plemeno i v organizací FIFé, a to dnem 1. 1. 2011 s označením PEB.
Při prvním kontaktu s peterbaldem máte pocit, že jste v přítomnosti aristokracie, která jen omylem přistála na planetě zemi. Peterbald je nejmladší ze tří druhů sphynxů. Liší se především mnohem rafinovanější, elegantnější a štíhlejší postavou, mají úzkou klínovitou hlavu a velké uši. Nicméně jejich královský vzhled neznamená, že je peterbald arogantní, naopak, je to něžný, přátelský a neagresivní tvor. Peterbaldi velice snadno najdou společnou řeč s lidmi i zvířaty, milují jakoukoliv podobu her a jsou pozornými pozorovateli. Díky jejich inteligentní povaze a pozorovatelskému umu naprosto přesně odhadnou vhodnou dobu pro čas her a čas odpočinku. Tichý a jemný charakter peterbalda si okamžitě zamilujete. Majitelé hovoří o magické síle tohoto plemene. Je pravda, že setkání s peterbaldem má nádech doteku mystiky, nebo v moderním pojetí setkání s mimozemskou rasou. Jednoduše řečeno, peterbald je rozverný aristokrat s citlivou duší.
Peterbald se chová hned v několika varietách. Jak jsem uvedl, plemeno je od počátku zamýšleno jako holé plemeno a z toho vycházím i já. V mém chovu mám 100% a 90% holé kočky. Rozdělení variet ve stručnosti je níže. Rozdělení popisuji na základě nových standardů organizace FIFé a mých vlastních zkušeností.
Naked (Ultra Bald): 100% holé. Zde je jasné, že se jedná o zcela holou varietu, kdy se upřednostňují zcela holé kočky. Já osobně bych dodal, že i holá kočka má několik stupňů nahosti.
Gummy: kůže postrádá folikulu chlupu. Při hlazení ruka dře a je skoro nemožné plynule pohladit kočku - ruka se lepí.
Rubber: kůže evokuje pocit jako při dotyku jelenice.
Naked: kůže je velmi příjemná na dotyk a většinou do 2 let mají kočky malé chmýří po celém těle. Povětšinou mají hmatové a nadočnicové chloupky.
Flock: 90% holé kočky. Působí bez srsti, ale povětšinou na nohách, ocásku a hlavě jsou drobné do 2 mm dlouhé chloupky.
Brush: Jemně vlnitá, často drátovitá srst po celém těle, s výraznými oblastmi na hlavě, na horní části krku nebo zádech, né delší než 2 mm. Osobně této varietě říkám hrubosrstý devon.
Tito tři variety jsou uvedeny v organizaci FIFé. Existují ale i další dvě variety.
Velur: 70% holá kočka. Srst je velice hustá, jemná, do 1 mm délky. Celkově působí jako bez srsti. V dospělosti mohou být 90% holé (Flock).
Straight: zcela normálně osrstěné kočky postrádají holý gen.
V těchto dnech se plemeno vyvíjí ve směru moderního orientálního typu, kterým je dlouhý čenich, oddělené uši, ploché lícní kosti, hlava celkově má mít tvar širokého obráceného trojúhelníku, elegantní tělo na dlouhých nohách. To je důvod, proč je povoleno nebo i doporučováno přikřížení orientální či siamské kočky nebo kocoura. Zajímavé je, že již v generaci F1 se mohou narodit koťata zcela holá, či koťata s extrémně potlačeným osrstěním - je za tím samozřejmě dominantní gen pro bezsrstost.
Plemeno peterbald bylo od počátku zamýšleno jako bezsrsté plemeno a tímto směrem by se i mělo vyvíjet i dál. Ale je mnoho chovatelů, kteří se zaměřili na varietu brush a naplno se jí snaží rozvíjet. Podle nových standardů FIFé od 1. 1. 2015 by měla být vždy upřednostněna zcela holá varieta. U variet brush a flock nesmí chlup přesáhnout 2 mm. U 90% brush se jedná o tom, zda by měli být na výstavách. Velmi jemné vrásnění by se mělo soustředit okolo tlamky, mezi ušima a mezi ramenama. Preferovaná je kompletní holost. Jak je zjevné, svoji holost si půjčili od Don Sphynx, konkrétně gen Hrbd.
Pokud vás zláká pořídit si koťátko peterbalda, myslím, že budete mile překvapeni jejich povahou rozšafného aristokrata. A určitě už nebudete chtít žádné jiné plemeno.
Text a fotky chovatelská stanice Aztec*CZ
Sdílejte! | O sdílení
Nejčtenější
Tyto stránky používají soubory cookies, abychom vám usnadnili a zpříjemnili jejich procházení. Rozumím
Jak cookies používáme?