Veterinární poradna: Přeočkovat FIV pozitivního kocoura? A čím?
27. července 2017 |
MVDr. Richard Macek |
7 137x / 1x
Ilustrační fotka. FreeImages.com/
szencziova.livie: Dobrý den,
můj kocour je FIV pozitivní (potvrzeno laboratorními testy z krve) a zajímá mě, zda ho mohu nechat přeočkovat proti panleukopenii a spol. (očkovací látka Versifel). Je to v tomto případě vhodné?
Dobrý den,
o FIV pozitivní kočku je nezbytné se starat tak, aby se pravděpodobnost vzniku jakéhokoliv onemocnění snížila na minimum. Prevence je tudíž na prvním místě.
Podle International Cat Care je vhodné kočku pravidelně vakcinovat s použitím inaktivovaných vakcín (Biofel). Versifel v tomto případě není vhodný, protože se jedná o modifikovanou živou vakcínu.
S pozdravem,
Richard Macek
Pondělí - pátek 9:00 - 20:00, sobota 9:00 - 11:00
Velehradská 19, 130 00 Praha 3
+420 720 365 001
Prohlášení
Modrý kocouř.cz ani veterinární klinika Fénix nepřebírá žádnou odpovědnost za použítí zde uvedených rad. Žádná internetová poradna nemůže nahradit návštěvu u veterináře, žádná veterinární poradna - ani tato - neslouží pro řešení akutních případů.
Tagy ?
očkovánífiv
| O sdílení
Liv 13. srpna 2017 18:08
Děkuji za odpověď panu dr. a vám za rady. Kočičák ven vůbec nechodí, je jen v bytě. Chci se zeptat, zda máte zkušenost s chováním FIV+ koček? Na podporu imunity dávám imunoglukan, dostával také gamavit, fosprenil a maxidin. Měl by ještě někdo nějakou radu, jak s FIV bojovat? Je mi samozřejmě jasné, že to vyléčitelné není...V diskuzním fóru jsem vlákno ohledně FIV nenašla (možná jsem jej přehlédla)...
Ali 3. srpna 2017 12:51
Já si info o Biofelu nevymyslela. A že mu chovatelé (myslím chovatelé, kteří odchovávají koťata, ne mazlíkáři), často přezdívají zabiják koček, také není moje fantazie.
Mazlíkář si případné problémy s vakcínou často nespojí, někteří tzv. milující ignoranti si ani neuvědomí, že zvíře problém má.
Druhá věc je, že někteří veti považují po vakcinaci velkou únavu, apatii či bolestivost za normální, chovatelé ale ne. (Po vakcinaci samozřejmě určitá reakce nastane, kočka je pár hodin klidnější, víc odpočívá. Není však apatická, nedává najevo bolest a v podstatě se chová normálně. To je kočičí přirozenost, skrývat menší slabosti. Pokud se jí to nedaří, nejedná se o menší slabosti nýbrž větší obtíže. )
Dále, Biofel patří k levnějším vakcínám, volí jej tedy mimo jiné lidé, kteří nemají hlubší zájem o zvíře nebo obrací každou korunu a každá návštěva veta je pro ně finančně náročná, takže středně závažné problémy, které se nejeví smrtelné, vet ani nezjistí, protože se k němu pacient vůbec nedostane. Oproti tomu dražší vakcíny volí většinou lidé s hlubším zájmem o zvíře - občas, pravda, řeší každý "prd", ale zas často odhalí i menší odchylky od běžného stavu a jejich reakce jsou rychlejší a údaje přesnější. (Prosím, píšu "mimo jiné" a "většinou", jelikož vím, že jsou lidé do těchto skupin nezapadající, ale píšu o obecné většině.)
V neposlední řadě má svou váhu i to, že dost majitelů a bohužel i vetů ještě stále má za to, že kočka je malý divný pes či podřadné zboží (obrazně řečeno) a tímto stylem se staví i k jejich problémům - to nic není, hraje to, z toho se vylíže, nepotřebuje pomoc. Jen si tak uvažuji, kolik jsem už viděla simulujících psů a kolik koček... 100:1?
Výše uvedené dost ovlivňuje jakékoliv sledování NU.
Já netvrdím, že Biofel nutně odrovná každé zvíře. Ale i kdyby tu byla šance 1:10000, nebudu hrát se svým zvířetem ruskou ruletu, pokud existuje šetrnější možnost, byť je o chlup dražší. Stačí mi informace, že kočka očkovaná bez problému Purevaxem dostane jedinkrát omylem Biofel a skončí hospitalizovaná. Nebo když z vrhu koťat jejich majitelé respektují doporučení Purevax, kromě jednoho - a nějakou zázračnou shodou okolností zrovna toto jediné zvíře reaguje na vakcínu - Biofel horečkou, dvoudenní apatií a nežraním.
Filip 1. srpna 2017 9:29
Pan doktor Macek dopsal následující odpověď na komentář:
Vakcína Purevax je živá vakcína, pouze calicivirová složka je inaktivovaná. Purevax jsou vakcíny bez adjuvans, tím se odlišují od jiných vakcín. Podle výrobce lze tuto vakcínu u klinicky zdravých FIV pozitivních koček bezpečně použít.
Na vakcínu Biofel určitě není více reakcí než na, kteroukoliv jinou vakcínu. U jakéhokoliv veterinárního léku existuje systém průběžné kontroly účinnosti a bezpečnosti tzv. pharmacovigilance. Hlášené nežádoucí reakce jsou pravidelně vyhodnocované a v případě, že lék se jeví víc nebezpečný než podobné léky, tak jsou upraveny bezpečnostní informace nebo lék je stažený z oběhu. Vyšší výskyt nežádoucích reakci bude nejspíš způsobený tím, že Biofel je u nás nejpoužívanější vakcína. Ostatních vakcín se použije výrazně méně, tudíž případů nežádoucích účinků je také výrazně méně...
Ali 28. července 2017 12:15
Biofel ne!!! 90% stížností na častno vážné nežádoucí účinky vakcíny je právě na Biofel (naposledy "jen" nekróza v místě vpichu u chovatelky ABY - po následné nutné operaci jizva přes půl zad, je to cca 14 dní stará událost). Lepší je Purvax - je také inaktivovaný a bez adjuvans, které právě bývají často příčinou nežádoucích účinků. U koček nemocních FIV se doporučuje zamezit jim chodit ven a dále nákazu šířit. Hlavně bych se zaměřila na podporu imunitního systému jako takového, jelikož FIV ničí bílé krvinky a kde nejsou bílé krvinky, je i očkování na nic.
Výše uvedené názory a komentáře nevyjadřují stanovisko Modrého kocouře.cz. Modrý kocouř.cz si vyhrazuje právo příspěvky odporující dobrým mravům, v rozporu se zákony nebo obsahující reklamu smazat.
Reklama
Nejčtenější
1
Editorial 2. října 2006 (21x)
3
Britská krátkosrstá kočka (17x)
4
Kdy je možné odebrat kotě od kočky? A proč ... (12x)
Bude tohle NEJ fotka měsíce prosince?
Máte fotku svého kočičáka? Právě máte možnost ji do soutěže NEJ fotka nominovat!
Má Váš kočičák už svou stránku ve Zlaté knize?
Víte, že svému kočičákovi tady můžete vytvořit
osobní stránku? Víte, že pak může mít své vlastní kočkoalbum, deníček a další?
Registrace není povinná, ale umožní Vám využívat všechny funkce, které Modrý kocouř.cz nabízí - jednoduché vkládání fotek, komentování nebo komunikace s ostatními Kocouřáky.