Kočka je od přírody masožravec a její strava by měla být vyvážená. Důležitý je poměr jednotlivých složek, zejména fosforu, vápníku, vitaminů, esenciálních aminokyselin a minerálů. Nevyvážená strava může způsobovat nejrůznější zdravotní a zažívací problémy, problémy se srstí a zuby a jiné potíže. Snažte se vašemu mazlíčkovi dopřát to nejlepší krmivo, odmění se vám za to svou láskou a zdravím.
Každý chovatel by si měl dát pozor na přísun nevhodných, či dokonce jedovatých potravin. Velmi častý omyl je ten, že kočka sní všechno, že přeci kočka naší babičky lítá po venkově a uloví kde co. Takové kočky ale nežijí dlouho a často podléhají nemocem kvůli velmi nízké imunitě, kterou nemají z čeho budovat.
Tradují se mýty, že kočka se živí mlékem. Pravda je ale taková, že kočka nejenže mléko nepotřebuje, ale dokonce jí i činí potíže. Klasické kravské mléko na rozdíl od kočičího mateřského totiž obsahuje mléčný cukr – laktózu. Dospělé kočce ale chybí v těle enzymy na jeho štěpení a nedokáže ho strávit. To se pak projevuje průjmy, nadýmáním, bolestmi břicha, což může časem vyústit i v alergie, či trvalé narušení imunity. Pokud byste přeci jen chtěli vaší kočce dopřát trochu mléka, existují pak speciální mléka pro kočky, která jsou dokonce obohacena o vitamíny a často i taurin, který je pro kočky prospěšný.
Syrové maso je pro kočky opravdu pochoutkou, ale je vhodné jen v omezeném množství. Dbejte na to, aby bylo alespoň 72 h přemražené, umrtvíte tak většinu choroboplodných zárodků. Existují metody krmení založené hlavně na příjmu syrového masa. Kočky jsou tak ale vystaveny riziku nakažení bakteriemi salmonely nebo různými parazity. Tuto hrozbu lze částečně eliminovat přemražením masa, dostatečným odčervováním a očkováním. Větší hrozbu pak ale představuje nadbytečný příjem fosforu, který způsobuje řídnutí kostí a zvyšuje riziko vzniku močových kamenů. Pokud budete vaši kočku krmit převážně masem syrovým, nemusí se jí dostat dostatečný příjem potřebných látek, které jsou obsaženy například v kvalitních granulích. Doporučuje se pak podávat kočce doplňkové krmivo obsahující vitamíny a živiny.
Každý chovatel by měl vědět, jaké potraviny jsou pro kočku jedovaté. Pokud byste kočce dali trochu čokolády, kakaa, cibuli, hroznové víno, alkohol, či kofein, můžete vašemu miláčkovi opravdu ublížit. Tyto potraviny vyvolávají u mazlíčků přinejmenším zažívací potíže, v jiném případě mohou vést až k nenávratným poškozením. Vaší kočce bohatě stačí čerstvé granulky, konzerva či kapsička, které obsahují veškeré živiny potřebné pro vaši kočku.
Kočka je zvíře mlsné a zvědavé a velmi často projevuje zájem o naše jídlo. V žádném případě nemůžeme kočce dávat zbytky našeho jídla, které je slané a kořeněné. Pokud čas od času dáme doma kočce kus sýru nebo šunky, nic se nestane, ale zároveň to pro kočku určitě není žádným přínosem. Pokud chcete vaší kočku odměnit nebo jí dopřát kus nějaké dobroty, zvolte raději pamlsky pro kočky speciálně vyráběné, které jim neuškodí.
Základem správného stravování jsou samozřejmě krmiva, vyrobená z kvalitních surovin, které neobsahují škodlivé látky a přidané konzervanty, barviva, ani přebytek soli. Nakupujte jen v důvěryhodných chovatelských potřebách a dejte pozor na to, jaké krmivo vybíráte. Vždy pozorně pročtěte složení a použité suroviny, neřiďte se ani podle obalu, ani podle ceny, důležitá je kvalita a spokojenost vašeho miláčka. Pokud krmíte převážně granulemi, nikdy nezapomeňte na plnou misku čerstvé vody. Kočky potřebují doplňovat tekutiny, předchází se tak tvorbě močových kamenů.
Tagy ?
krmeníSdílejte! | O sdílení
Nejčtenější
Tyto stránky používají soubory cookies, abychom vám usnadnili a zpříjemnili jejich procházení. Rozumím
Jak cookies používáme?