Čipování koček by mělo být povinné, doporučují organizace ve Spojeném království
Ilustrační fotka, FreeImages.com/Christian Wagner
Od 6. dubna 2016 platí povinnost označit všechny psy v Anglii a Walesu čipem a zaregistrovat je u jedné ze sedmi společností, které vedou databáze čipovaných zvířat. V případě nesplnění povinnosti hrozí majiteli psa pokuta až do výše 500 liber, tj. asi 17 000 Kč, ze začátku ale pouze tehdy, pokud ani po upozornění nedá psa do 21 dnů očipovat. Cílem je mimo jiné omezit krádeže psů a nelegální množírny štěňat.
Podle Telegraph.co.uk organizace, které se zabývají ochranou zvířat, doporučují zavést stejná pravidla i pro kočky. Povinnost mít všechny kočky očipované platí například ve Španělsku nebo v Belgii.
Odhaduje se, že asi 2 z 5 koček ve Spojeném království nejsou ještě očipovány, přitom se ročně ztratí tisíce koček a pravděpodobnost návratu je asi poloviční. Čip by měl pomoci vrátit nalezené zvíře zpět majiteli.
Info
Očipování kočky v Česku stojí asi 500 Kč, další výdaj je registrace zvířete do jedné z databází. Vše o čipování koček najdete zde.
Miniaplikace
Tagy ?
čipování
| O sdílení
Zapalka 14. dubna 2016 15:48
Na Slovensku sa zákon o čipovaní zvierat (mačky psy) nestretol so záujmom ľudí a hoci chvílinku "fungoval" už nie je. Myslím, že na škodu, minimálne pre ľudí, ktorí žijú na sídliskách a svojich miláčikov majú ako členov rodiny a nie kus sem kus tam, stratil sa, nájdem si inde. Miciško čipovaný je, čip dostal v Rusku, kde to povinné je a čítačku má povinne každá veterina a útulok. Z vlastnej skúsenosti, keď sa mi zabehol Miciš v Bratislave, nebol žiadny problém čip prečítať, pobavilo ma, že ma našiel policajt oslovený veterinárom, pretože v čipe som uviedla adresu v Sankt Peterburgu a v Bratislave s tým, že tam ešte nebývam. Potešili sme sa všetci, mne sa vrátil kocúrko, policajt bbol rád, že ma našiel a na veterine ma upozornili, že aj údaje v čipe treba aktualizovať :-)
Veronique 10. dubna 2016 9:15
Filipe díky moc! Dost cenné informace, nejspíš se podle toho rozhodnu jestli kluky nenechat očipovat.
Filip 7. dubna 2016 17:39
Našla by se čipovaná kočka? Zásadní otázka. Namátkou jsem zkusil zatím 3 útulky - Srdcem pro kočky čtečku má, popř. využije veterináře, takže kočky s čipem by zjistili. Stejně tak Animal's o. s., mají čtečky a když mají finance, kočky také čipují (přednost má kastrace). Kočky SOS Hodonín čtečku nemají a nijak se tím podle telefonátu nezabývají.
Zkusím ještě zjistit další, ale chce to čas na telefonování. Ještě vím, že jsou města, kde je povinné očipovat psy (např. starší 3 měsíců), v takových městech bude mít čtečky řada veterinářů a městská policie, takže tam by to mělo být i pro útulky snadné nechat přečíst případný čip u veterináře při kontrole nebo očkování. Mimo tyto oblasti je to ale patrně horší.
Co se stalo a děje s kočkami v zemích, kde čipování povinné je, to zatím nevím. Systém útulků, který zmiňovala JohanaK, je rozhodně americký, ale nevím, jestli není i v Anglii...
HaniK 7. dubna 2016 16:56
V útulku mají veterináře, co má čtečku. Nevím ale, jak to mají v rámci menších depozit.
U nás je čipovaný pouze Pláma. Jsou jen doma, Pláma má čip přímo z útulku. Kočky v Palcarech automaticky kastrují a čipují. Váhám, jestli je mám dávat čipovat, ale pravděpodobně je nechám všechny očipovat před stěhováním.
Problém s čipy často řeším s policisty. Lidi nechají svá zvířata očipovat, ale zapomenou, že čip musí zaregistrovat na sebe přes internet a tuto registraci ještě doplatit. Pak se sice najde zvíře s čipem, ale číslo je k ničemu, protože není přiřazené.
JohanaK 7. dubna 2016 14:37
my když našli Megí Mášu první cesty byla na veterinu - byla jsem přesvědčená, že taková krasavice a zřejmě opravdu čistokrevná ruská modrá bude mít čip. Čtečku měli - jednalo se o trošku větší kliniku. ale bohužel čip neměla... Kurin kvůli převozu čip má - je registrovaný na mě a prakticky jsem zavázaná, že si ji musim nechat :D :) podepisovala jsem, že se nejedná o obchodní převoz atd..
JohanaK 7. dubna 2016 14:33
Filip: já se jen obávám jestli to nevedl k tomu, že volně žijící kočka tam prostě neexistuje a pokud se objeví je likvidována ... určitě bych čipování chtěla - pro důvody v mém pvním komentáři, ale bojím se, aby nebyl vyvolán tenhle druhý extrém. Tyto tendence tu totiž jsou - řešilo se to v Přerově např. - zákaz krmení volně žijících koček pod pokutou až 200tis. tenkrát se obhajovali tím, že se jedná o přechodnou dobu během kastrací - tedy kvůli odchytům. ale tyto odchyty trvaly měsíce. komunikace s místní radnicí byla na provaz, nakonec přestali reagovat. No a mám neověřenou zprávu z Británie, že odchycené kočky jsou v útulku jen dva týdny - pokud nenajdou majitele zabíjí je. dostala jsem se možná někam jinam, ale je to úvaha, kam by ta kontrola - čipování mohla také vést.
Veronique 7. dubna 2016 11:06
Díky moc za info - pozeptám se tedy u našeho veterináře :-)
viera 7. dubna 2016 11:03
Ja si myslím,gwen,že v útulku kontaktujú veterinára ked treba prehliadku nového psíka a každý veterinár čítačku ma,aspoň tu u nás ano
gwen 7. dubna 2016 10:59
Verčo, já nevím, jak to chodí. Já když jsem byla v útulku tady kousek od nás, řikala paní, že spadá pod město. To znamená, že když někdo najde, vidí kočičku, ohlásí to měštákům. Ty si ji odchytí, vezmou k sobě a zavolají téhle paní. Ta si pro ni přijede, vezme ji na veterinu, dá do karantény (jestli to tak probíhá, netusím) a pak ji má u sebe. Město přispěje asi na výlohy + kastraci. Takhle mi to bylo řečený. Takže, když ji vezme na veterinu, asi by čip zjistili a zavolali by majiteli.
Ale opravdu jinak nevím, jestli a jak to funguje.
Veronique 7. dubna 2016 10:56
Ale co když někdo najde dospělou kočku - to jí dá spíš do útulku než k vete...
gwen 7. dubna 2016 10:48
Taky by mě zajímalo, jestli je tedy potom vrací původnímu majiteli (zdálo by se to pochopitelné)...Ale aby pak si člověk neřekl, mám čip, někdo ji najde a vrátí nám ji, tak si s hledáním nebudu dělat starosti. Myslím, že útulky už tak mají svojí dost práce.
Vůbec nevím, jak tohle funguje. Veterinář by asi čtečku měl mít, takže kdybych našla, opravdu našla kotě, asi nejdřtív jdu za ním, jak na zdrav. prohlídku, tak na ohledání čipu.
Veronique 7. dubna 2016 10:44
Právě - mě zajímá jak se tak kočka s čipem dohledá..? Má to význam vůbec?
gwen 7. dubna 2016 10:43
Jak to dělají útulky, když najdou kočku? Mají čtečku? Kontaktují majitele? Nevíte někdo?
Veronique 7. dubna 2016 10:25
Naši klucí očipovaní nejsou - doporučujete mi je tedy nechat očipovat radši, co si myslíte? Díky ;-)
viera 6. dubna 2016 23:26
myslim,že by to malo byť povinné aj u nás..lenže u nás aj ten jediný poriadny zakon ,ktorý majitelov chvilku nutil čipovať aspoň psov, neviem prečo zrušili..takže tu u nas to asi ani nebudu skušať uzakoniť..aj ked zlodejov nič nezastavi,ten čip dava aspoň nadej stratene zviera najsť ak už nijaky iny prinos nebude
PaschaMami 6. dubna 2016 23:20
Moji dva lumpíci jsou oba čipovaní a normálně by se nemohli ztratit - ven s nimi nechodím (ani na vodítku, to by zejména Pascha chtěl ven pořád), balkony zasíťované. Ale uvítala bych to i v Německu a to z těch důvodů jak píše JohanaK, zejména kvůli těm nechtěně ztraceným, aby se dostaly zase domů. U těch vyhozených/týraných by měl být zajištěn citelný postih majitele! Ale tito to často "vyřeší" tím, že "vyoperují" čip nebo u těch tetovaných jednoduše ustřihnou/uříznou ucho! Každou chvíli se najdou takoví chudáčci, je to hrůza! Ale jak na to a uhlídat?
Filip 6. dubna 2016 22:49
Já si myslím, že to zase taková utopie není, akorát v Česku asi není nikdo, kdo by řekl: "To je náš cíl!" Aspoň já to od nikoho neslyšel, zatím. A zaujalo mě teda, že to je zavedeno v zemích jako je Španělsko a Belgie. Zajímalo by mě, jak dobře to tam funguje a k čemu to vedlo.
PaschaMami 6. dubna 2016 22:43
Kouzelní kloučkové - ten malý zrzek jak poslouchá!
JohanaK 6. dubna 2016 17:39
Čip má jen Kurin, ale myslím, že by to bylo dobré pro všechny. Při ztrátě i v případě, že je zvíře týrané, nebo ponechané svému osudu někde venku, vyhozené - majitel by se měl z toho zodpovídat ... ale je to zatím jen utopie..
Výše uvedené názory a komentáře nevyjadřují stanovisko Modrého kocouře.cz. Modrý kocouř.cz si vyhrazuje právo příspěvky odporující dobrým mravům, v rozporu se zákony nebo obsahující reklamu smazat.
Reklama
Má Váš kočičák už svou stránku ve Zlaté knize?
Víte, že svému kočičákovi tady můžete vytvořit
osobní stránku? Víte, že pak může mít své vlastní kočkoalbum, deníček a další?
Registrace není povinná, ale umožní Vám využívat všechny funkce, které Modrý kocouř.cz nabízí - jednoduché vkládání fotek, komentování nebo komunikace s ostatními Kocouřáky.