Vědci z Univerzity v Kansasu (Kansas State University, KSU) možná objevili způsob, jak vyléčit kočky z dosud téměř 100% smrtelné nemoci označované jako FIP (Feline infectious peritonitis, infekční zánět pobřišnice nebo kočičí infekční peritonitida).
Onemocnění způsobují koronaviry, přičemž infekce tohoto druhu jsou u koček časté, ale většinou končí lehkým zánětem nebo jsou úplně bez symptomů. Pokud se ale jedná o určitou mutaci viru a pokud se právě s touto mutací imunitní systém kočky neumí vypořádat, kočka onemocní FIP.
FIP se vyskytuje v tzv. mokré nebo suché formě. Mokrá forma je častější a projevuje se výpotky v dutině břišní a někdy i v dutině hrudní. Symptomy mohou být horečka, žloutenka nebo ztráta hmotnosti. Když už se ale symptomy projeví (a kočky je dokážou maskovat velmi dlouho), je průběh nemoci obvykle velmi rychlý – kočky nemoci podlehnou obvykle v řádu týdnů nebo měsíců.
Právě díky rychlosti postupu nemoci nebylo jasné, zda mohou antivirotika nemoc zastavit. Studie profesorky Yunjeong Kimové ale nyní ukazuje, že klíčem k léčení FIP může být potlačení replikace viru. Poprvé se jí, v laboratorních podmínkách, podařilo uzdravit kočky v pokročilé fázi FIP. Léčba přitom trvala asi 20 dní.
Dalšími kroky multidisciplinárního týmu bude zjistit, jak účinná je navržená léčba pro kočky, které FIP onemocní přirozeně a mají různé klinické příznaky.
Kromě koček by měla studie pomoci porozumět patogenitě FIP a dalších infekcí koronaviry u lidí i zvířat. Mohla by také vést k vývoji účinné léčby těchto infekcí (tedy např. MERS, Middle East Respiratory Syndrom, který se objevil v roce 2012 a je právě způsobován koronaviry).
Tagy ?
fipnemocSdílejte! | O sdílení
Nejčtenější
Tyto stránky používají soubory cookies, abychom vám usnadnili a zpříjemnili jejich procházení. Rozumím
Jak cookies používáme?