Před více než 400 lety, na konci 16. století, se nadšení chovatelé koček sešli ve Winchesteru v Anglii a uspořádali výstavu, na které mohli své kočky porovnat. Vítěz této výstavy na Tržišti Sv. Gilese ale nezískal titul nejlepší svého plemene. Byl vyhlášen nejlepším lovcem myší.
První novodobá výstava se konala až o téměř 300 let později, v roce 1871 v Anglii. Jejím organizátorem byl pan Harrison Weir, umělec a milovník koček. Dnes je považován za otce chovatelství koček.
Byl to právě Weir, který jako první přišel s myšlenkou moderní posuzované výstavy koček. Jeho záměrem bylo, aby se „příliš často opovrhované kočky setkaly s pozorností a laskavým zacházením, které by se mělo dostávat každé němé tváři.“ Rychle sestavil soutěžní skupiny, ceny a rozvrh... a moderní výstavy koček mohly začít.
Harrison Weir sám také nakreslil plakát pro propagaci výstavy. Na žlutém podkladu byla zobrazena hlava černé kočky.
Jako místo pro první výstavu byl vybrán Crystal Palace v jihovýchodní části Londýna (již dříve se tam konaly výstavy psů), kde se pan Weir obrátil na svého přítele a ředitele Paláce pana Wilkinsona. Posuzovateli byli kromě pana Harrisona Weira jeho bratr John Jenner Weir a reverend J. Macdona, známý chovatel.
Výstava se konala 13. června 1871. Pro zajímavost, byl to čtvrtek a tedy nikoliv dnes obvyklá sobota. První výstavy se zúčastnilo téměř 160 koček, většina z nich byla krátkosrstých a byly rozděleny do 25 skupin pro východní a další cizokrajná plemena, ale také pro různé variety původních britských koček. Účastnily se angorské kočky, perské, dvě siamské a divoká kočka ze Skotska, která přišla o svou tlapku. Kočky byly umístěny v klecích s karmínově červenými polštářky.
Celkem bylo rozdáno 54 cen v celkové hodnotě 57 liber 15 šterlinků. Vítězné kočky se nefotily, ale byly vyhotoveny jejich kresby.
Zprávy z výstavy se objevily dokonce v Illustrated London News společně s kreslenými obrázky. Výstava byla celkově dobře přijata a už v prosinci téhož roku se hned konala další. Výstavy koček se v Británii rychle staly módní záležitostí. Přispěla tomu také skutečnost, že patronát nad nimi převzala královna Viktorie, která sama vlastnila pár modrých perských koček. Pravidelně každý rok se konaly výstavy v Crystal Palace v Londýně a v Brightonu a neustále se zvětšovaly.
V roce 1887 byl vytvořen první registr koček na světě. Jmenoval se The National Cat Club a byl vytvořen proto, aby kočky registroval, vedl plemenné knihy a zaznamenával a pořádal výstavy koček. Harrison Weir se stal prezidentem klubu a byl jím až do své rezignace v roce 1890, kdy vyzval pana Louise Waina, aby nastoupil na jeho místo.
Sám Harrison Weir se kromě jiného zasloužil o koncept a popis prvních standardů jednotlivých plemen, které mimo jiné doplnil svými kresbami. Uznaných plemen bylo tehdy o hodně méně než dnes.
Jen pro úplnost: první výstava, kterou pořádal dnes existující klub chovatelů, se konala v roce 1887 a klubem byl samozřejmě Weirův The National Cat Club. V roce 1894 potom následovala výstava pořádaná The Scottish Cat Club ve městě Edinburghu. Přihlášeno bylo již kolem 560 koček.
Tagy ?
výstavaSdílejte! | O sdílení
Nejčtenější
Tyto stránky používají soubory cookies, abychom vám usnadnili a zpříjemnili jejich procházení. Rozumím
Jak cookies používáme?