Tým na Davisově škole veterinární medicíny na Kalifornské univerzitě (UC Davis) dokázal, že nový lék může být účinný při léčbě koček nemocných hypertrofickou kardiomyopatií (HCM). Článek byl publikován v PLOS ONE.
HCM je jedno z nejčastějších srdečních onemocnění u koček, při kterém dochází ke ztluštění stěny srdeční komory (ve 2/3 případů levé) a k následné změně srdeční funkce, která často vede k úmrtí kočky v důsledku vytvoření krevních sraženin nebo selhání srdce. HCM je zatím nevyléčitelná a vyskytuje se kromě koček také u jiných zvířat i lidí.
Tým UC Davis studoval kočky, které byly nakříženy z mainských mývalích koček a u kterých se přirozeně vyskytuje HCM. U pěti koček z kolonie bylo onemocnění diagnostikováno a pomocí nedávno popsané molekuly označené jako MYK-461 byla levá ventrikulární obstrukce (LVOT) eliminována.
Výsledky jsou považovány za úspěch jak při budoucí léčbě koček, tak lidí. Zdá se, že se jedná o možnost, jak zastavit nebo alespoň zpomalit průběh HCM.
Dnešní medicína se přitom zaměřuje pouze na léčbu příznaků, ale ne na nemoc samotnou. Tým z UC Davis doufá, že brzy budou moci být provedeny klinické zkoušky, které určí, zda může být použití MYK-461 cestou, jak kočky s HCM léčit.
Tagy ?
HCMnemocSdílejte! | O sdílení
Hypertrofická kardiomyopatie, neboli HCM, je nejčastěji diagnostikované srdeční ...
V návaznosti na článek o HCM jsme požádali veterináře o informace k vyšetřením ...
8 908x 13. dubna 2015asokolova: Dobrý den, chtěla bych se zeptat, jestli existují kočičí/lidské ...
7 503x 21. září 2016Nejčtenější
Tyto stránky používají soubory cookies, abychom vám usnadnili a zpříjemnili jejich procházení. Rozumím
Jak cookies používáme?