První jedinci vznikli v USA náhodným zkřížením klasické siamské kočky a americké krátkosrsté kočky, v jedné chovatelské stanici siamských koček ve Philadelphii. Pro zajímavou kresbu a roztomilost pak byly tyto kočky chovateli nadále šlechtěny a plemeno bylo uznáno v 60. letech 20. století. Vzhledem k rozšíření siamských koček v USA se brzy vyskytovaly „kočky snowshoe“ (vyslovuje se přibližně /'snou,šu:/) i na dvorcích běžných domácností. Do dnešních dní najdete nejhezčí jedince se potulovat po ulicích amerických měst a nikoliv v místních chovatelských stanicích.
Prvním pionýrem v Evropě byla chovatelská stanice Vom Friedewald z Německa. Vzhledem k absenci amerických krátkosrstých koček v Evropě docházelo ke křížení s ragdolly. Proto většina koček plemene Snowshoe v Evropě má kulatější hlavu a mohutnější muskulaturu než ty z USA.
Zakladatelem evropského genofondu je kocour Ferry vom Friedewald. A to je právě kámen úrazu dnešní doby. Jeho geny mají téměř všechny chovatelské stanice Snowshoe v Evropě a získat do chovu nový genotyp je extrémně náročné.
Snowshoe jsou aktivní a velmi společenské kočky. Nesnášejí samotu a potřebují společnost další kočky. Není-li nazbyt, nepohrdnou ani společností psa. Jsou velmi hravé a inteligentní. Běžně dokáží aportovat, otvírat si dvířka kuchyňských linek, či se naučit otvírat si dveře. Velice rády asistují při různých domácích činnostech. Montér s velkou brašnou je doma vítaným zpestřením.
Snowshoe rády skáčou a šplhají, milují vysoká místa.
Povahou jsou velmi jemné a laskavé, nejsou téměř nikdy agresivní, pokud se jim něco nelíbí, dají to najevo hlasově. Ještě se mi nestalo, že by mne nějaká kočka tohoto plemene škrábla či kousla z důvodu agrese.
Snowshoe je středně velká, dobře osvalená kočka. Kocouři jsou větší než kočky, a to mnohdy výrazně. Hlava je klínovitá, uši jsou středně velké, na konci zaoblené. Oči jsou mandlového tvaru a vždy modré. Srst je hladká, uzavřená s minimem podsady. Kocouři většinou mají srst hrubší.
Dle FIFe jsou to modrá, seal (černá u koček s odznaky) a čokoládová. Dle TICA jsou povoleny také želvovinová, červená a krémová.
Dle odznaků, se pak dělí na:
Klasické (preferované) odznaky. Vzhledem k tomu, že plemeno Snowshoe zahrnuje několik genových faktorů, je velmi obtížné dosáhnout požadovaného vzhledu. Ti, kteří jsou nejblíže k ideálu, mají obrácené bílé "V" mezi očima a přes tlamu, dvě bílé ponožky na předních tlapkách a dvě bílé boty na zadních. Čím více symetrické jsou, tím lépe.
Mitted (nízká bílá). Maska v obličeji je tmavá bez „V“, brada bílá. Ponožky i botičky bílé.
Bi-colour. Kočka má v masce obrácené „V“, ale vyšší podíl bílé - převážně celé nohy. Tělo je z jedné třetiny bílé.
Harlekýn (vysoká bílá). Kočka je z větší části bílá s nerovnoměrně umístěnými odznaky (flekatá), ocas musí být černý.
Colour-point (obrácený gard). To, co má být bílé, je tmavé. Kočka má tmavou masku i tlamičku, tmavé ponožky i botičky. Jedná se v podstatě o starý typ siamské kočky. Koťata s tímto zbarvením jsou velmi roztomilá. Mohou se použít k chovu, ale nesmí na výstavu.
Vzhledem k malému množství chovatelských stanic v Evropě a blízké genetické příbuznosti je chov těchto koček nesmírně náročný. V ČR jsou pouze dvě chovatelské stanice, jedna je v Polsku, další v Chorvatsku a Belgii.
Pokud chcete nakrýt kočku, musíte do zahraničí. Strávíte tak spoustu času a utratíte mnoho peněz, a to bez záruky, jak dopadne výsledek.
Snowshoe je jediné plemeno, kde o kvalitě kočky rozhoduje barevnost odznaků. A ideálně zbarvené kotě se narodí jedno z dvaceti. Je nutné mít geneticky sladěný pár. Jeden vrh může být úžasný a druhý fiasko. Našim přátelům z Chorvatska jsme dvakrát kryli kočku a první vrh byla absolutně úžasná koťata, z druhého vrhu stejných rodičů ale byla všechna koťata harlekýni.
Náročnost chovu je důvod vysoké ceny koťat, a to jak u nás, tak i v zahraničí. U nás jsou ceny dvojí - za mazlíčka a za chovné zvíře. V cizině je většinou cena jedna. V Česku pořídíte koťátko snowshoe na mazlíčka od 8 000 do 12 000 Kč, na chov pak 19 000 Kč a výše. Proto také většina chovných koťat míří do zahraničí. Ceny v zahraničí začínají na 700 euro, koťata s klasickými odznaky pak 1 700 euro.
Text a fotky Petr Fuchs, chovatelská stanice Mon Biquet
Tagy ?
plemenosnowshoeSdílejte! | O sdílení
Nejčtenější
Tyto stránky používají soubory cookies, abychom vám usnadnili a zpříjemnili jejich procházení. Rozumím
Jak cookies používáme?