Zima je nádherné roční období, ale pro kočičáky může být někdy problematická. Určitě je dobré vědět, co hrozí, a dobře se připravit.
Pokud máte venkovní kočku, potřebuje určitě mít nějaký úkryt, kde se zahřeje i během chladných zimních nocí.
K výrobě můžete použít pevnou kartonovou krabici, kterou odizolujete dekami, nebo například polystyrenem. Místo na spaní by nemělo být moc velké, aby se v něm kočka zahřála, jinak mohou hrozit omrzliny na ocase, tlapkách nebo špičkách uší.
Pro venkovní kočky je důležitý také dostatek kalorií. Když mrzne, mohou potřebovat až o třetinu více krmiva než normálně.
Všude se to píše, ale kočky by vždy měly mít přístup k vodě – a ta by v zimě neměla být zmrzlá. Není vhodné venku používat kovové mističky (neolizujte v mrazu zábradlí!). Připravte kočkám vevnitř více misek s vodou, než je běžné.
Pokud máte kočičí dvířka, je důležité, aby šla stále otevřít a kočka se mohla vždy vrátit do tepla. Dvířka by neměla být zablokovaná navátým sněhem nebo zamrzlá.
Pokud nechcete, aby kočka zůstala v mrazivé noci venku, kočičí dvířka zamkněte, když se vrátí. Zůstane tak v teple a bezpečí.
Pokud je skutečně velká zima, může být vhodné kočky ven vůbec nepouštět. Některé kočky ven v zimě vlastně ani stejně nedostanete.
Kočičí tlapky mohou být podrážděné ze soli a dalších přípravků, které se používají na rozpouštění ledu na chodnících a silnicích. Soli jsou obvykle také jedovaté, když je kočky pozře, např. když si olízne tlapky.
Tip: Na vlastní chodníky a cestičky a dvorky nepoužívejte sůl, ale netoxické látky, které jsou například založené na močovině. Pokud kočka chodí i mimo váš pozemek, otřete ji po návratu tlapky.
U koček, stejně jako u ostatních domácích mazlíčků, může dojít v zimě k podchlazení, zejména pokud nemají vhodný úkryt, dostatek kalorií, nebo pokud například zmoknou a nemají se kde usušit. Všechno platí zejména tehdy, pokud máte kočičáka, který chodí ven.
Jak poznat podchlazení a co s tím?
Pokud se kočka třese, může to být první příznak podchlazení. Kočku přeneste do tepla, kde se zahřeje a třes by měl přestat. Někdy může být vhodné probrat věc také s veterinářem.
Zvířata v zimě logicky vyhledávají teplo. Je spousta případů, kdy se kočky schovávají k zahřátému motoru auta a užívají si tepla, které tam po jízdě je. Pokud si před jízdou nejste jisti, jestli je pod kapotou kočka schovaná, můžete na kapotu vždy zaklepat nebo zatroubit (pokud je to možné vzhledem k sousedům). Předejdete tak možným úrazům.
Nebezpečné pro kočky mohou být i různá topná tělesa nebo otevřené krby. Kočky by měly být od mala naučené, že se ani k jednomu nesmí přibližovat.
Některé kočky přitahuje chuť nemrznoucích směsí, ty jsou ale silně jedovaté. Dejte pozor, kde je používáte (např. ostřikovače auta), aby k nim kočka neměla nikdy přístup.
Je pravděpodobné, že vše uvedené vám přijde přirozené a říkáte si, to přece vím. To je jedině dobře, protože díky vám tak budou kočičáci i v zimním období v bezpečí.
Tagy ?
bezpečnostzimaSdílejte! | O sdílení
Zůstávají vaši kočičáci někdy sami doma? A na jak dlouho? ...
Možná se to tak ani nezdá, ale spousta nebezpečí pro vašeho kočičáka číhá doma v podobě věcí, o kterých...
Jak poznat otravu? Nejčastější příznaky po požití jedovaté rostliny jsou zvracení ...
Nejčtenější
Tyto stránky používají soubory cookies, abychom vám usnadnili a zpříjemnili jejich procházení. Rozumím
Jak cookies používáme?