350 g kuřecího skeletu nebo hovězího na polévku (14 Kč)
Okurka hadovka
cca 5 cm okurky hadovky (3,30 Kč nebo zdroj "maminčina zahrádka" - děkuji!)
Voda
Podle potřeby
Rozpis na 6 nanuků a misku se zbytkem.
Cena jednoho nanuku: 1,50 Kč Ceny Tesco, červenec 2016
Postup
Kuřecí skelety zalijeme studenou vodou tak, aby byly ponořené. Takto buď vaříme v tlakovém hrnci 20 minut, v klasickém hrnci 40 minut, nebo pomalým vařením 3 hodiny. Pokud používáme hovězí, přizpůsobíme čas vaření.
Po uvaření a vychladnutí obereme maso a dáme ho zpět do vývaru. Kosti vyhodíme.
Okurku nakrájíme na menší kousky a přidáme do vývaru.
Celou směs promixujeme do hladka a nalijeme do formiček na nanuky.
Plné formičky dáme do mrazáku a zamrazíme na alespoň tři hodiny, ideálně více.
Po vytažení z mrazáku můžeme nanuk dát kočkám do misek. Buďto ho necháme rozmrzat „jen tak“ nebo ho můžeme dát do misky se studenou vodou, takže nanuk bude sloužit jako ledová kostka.
Pokud vám nanuk z formiček nepůjde vytáhnout, ponořte formičku na chvíli do teplé vody, nanuk na krajích povolí a půjde krásně ven.
Misku se zbytkem můžeme nabídnout kočkám nezmraženou nebo naopak uchovat v mrazáku a nabídnout rozmraženou jindy.
Jak to vypadá
Okurku nakrájíme
Skelety uvaříme a maso obereme
Vývar, maso, okurka
Rozmixované a nachystané do mrazáku
Nezmražený krém
Polotovarem nepohrdla ani Saze
Hotové
Chladíme
Výživová hodnota 1 nanuk 59,487 kJ (14,218 kcal)
Tip
I zvířata v létě potřebují ochladit. Nedávejte kočkám ale velké kusy něčeho, co můžou hned spolknout. Mnohem lepší je něco, co se pomalu rozpouští a kočky to budou olizovat. Tak si to ohřejí v tlamičce. Jak na tříšť si ukážeme v následujícím videu.
Prohlášení:
Uvedený recept nemůže nahradit plnohodnotnou stravu kočky. Pokud má kočka nějaké zdravotní problémy nebo si nejste jisti, konzultujte vhodnou stravu se svým veterinářem.
HaniK: Jako "teplota myši" se evidentně uvádějí asi různé hodnoty :o) Já jsem našel až 37 - 40°C, toto je i v našem článku o krmení koček:http://www.modrykocour.cz/rady/pece-o-kocoure/krmeni Jasné je, že jde i o to, za jak dlouho kočka myš po ulovení sní :o)
Jinak ještě ohledně té teploty potravy, když jsme u toho. O tom se s lidmi hodně bavím. Není pravda, že kočka by měla dostávat jídlo v pokojové teplotě. To je pohodlnost nás lidi a bývá to problém, když někdo má čičinu, která není moc velký jedlík. Přirozená teplota podávání jidla je 34-36 stupňů, což je teplota třeba i ulovené myši. Při těchto stupních se vůně uvolňuje nejlépe, ale ještě to není tak teplé, aby to mohlo způsobit obávaný zánět žaludku.
Zdravím, píšu to v tipu. :-) Problém studených věcí je ve velkých kusech, co se dostanou do žaludku. Toto ale kočka celé nespolkne, ale pomalu olizuje a rychle si to ohřeje v tlamičce. Taky jsem si říkala, že to je divný, než jsme si o tom povídali s jedním výrobcem krmiv, který tento postup při vedrech doporučuje. Dokonce jsme se shodli na tom, že je to bezpečnější než ochlazování vodou na tělo, i když vlažnou.
Ale samozřejmě to nikomu nenutim. :-)
Nemyslete si, že si svoje kočky, co mám jako děti, budu nějak ohrožovat. :-)
No nevím, nejsem si jistá, zda je dobré dávat kočkám mraženosti........když jídlo se jim má podávat při pokojové teplotě. Osobně bych si to netroufla, bála bych se toho, a to tak, že velmi.
Výše uvedené názory a komentáře nevyjadřují stanovisko Modrého kocouře.cz. Modrý kocouř.cz si vyhrazuje právo příspěvky odporující dobrým mravům, v rozporu se zákony nebo obsahující reklamu smazat.
Registrace není povinná, ale umožní Vám využívat všechny funkce, které Modrý kocouř.cz nabízí - jednoduché vkládání fotek, komentování nebo komunikace s ostatními Kocouřáky.