h.radonova: Dobrý den,
ráda bych se zeptala, jak se rozlišuje stresová cukrovka u kočky. Letos v březnu, měla kočka příznaky cukrovky, z krve jí vyšel zvýšený cukr 20 mmol. Krevní testy se jí však odebíraly po delší cestě vlakem a VE VELKÉM stresu. Mohla mít ve skutečnosti o několik mmol nižší.
Kočka před tímto problémem měla ještě všechny předpoklady pro stresovou cukrovku, byla zavřená půl roku sama v bytě celé dny s druhou kočkou, se kterou si nepadly do oka, je hodně stresová. Celé dny syčela, vrčela, zalézala, rvala se.
Hned po odběrech měla diagnózu a dostala Caninsulín. Bez Fruktosamínu. V březnu a v dubnu byla spíše předávkovaná inzulínem, než se stabilizovala. V dubnu dokonce celý měsíc "prospala" (jako na obrázku), než se jí dávky v květnu snížily. Až v květnu, kdy se jí dělal Fruktosamín - vyšel "vysoký" a potvrdil cukrovku.
Mohla bych se zeptat, jestli je možné, že by se mohlo např. stát, že by se Fruktosamín potvrdil v krvi až po dlouhodobé hypoglykemii - po té co měla od března vysoké dávky inzulínu - a hypoglykemii měla opravdu měsíc.
Cukr v moči se potvrdil až cca 2 dny po podávání Caninsulínu (nedařilo se mi odebrat moč), také po inzulínu. Podle čeho se dá určit, že se jedná o stresovou cukrovku?
Před 14 dny se dostala kočka do hypoglykemie a cukr má třetí týden pod 4 mmol. Na druhou stranu - při správném podávání inzulínu, po stabilizaci - se jí zlepšilo pití, srst, oči.., Opravdu dobře jí bylo jen v říjnu, zhruba měsíc. Pozoruji na ní také to, že od dubna se s různou intenzitou bez příčiny jakoby "chorobně" olizuje.
Děkuji za odpověď
Dobrý den,
přiznám se, že asi úplně nerozumím dotazu.
Termín stresová cukrovka neznám, nejspíš máte na mysli stresovou hyperglykemii, ke které dochází u koček pod vlivem stresu. Nejedná se o cukrovku, ale pouze o dočasné zvýšení koncentrace glukózy v krvi v důsledku stresu.
Cukrovka u koček je onemocnění, které vzniká v důsledku vyčerpání produkce inzulinu slinivkou břišní. Inzulin je důležitý pro regulaci a metabolismus glukózy. Pokud se u kočky potvrdí hyperglykemie, tak k odlišení cukrovky od stresové hyperglykemie se stanovuje fructosamin, což je glykolyzovaný protein, který vzniká při dlouhodobé hyperglykemii.
Poslední co bych si dovolil dovysvětlit, je, že hypoglykemie je akutní, život ohrožující stav, takže předpokládám, ze vaše kočka hypoglykemii pravděpodobně neměla.
S pozdravem,
Richard Macek
Modrý kocouř.cz ani veterinární klinika Fénix nepřebírá žádnou odpovědnost za použítí zde uvedených rad. Žádná internetová poradna nemůže nahradit návštěvu u veterináře, žádná veterinární poradna - ani tato - neslouží pro řešení akutních případů.
Tagy ?
cukrovkadiabetesSdílejte! | O sdílení
Nejčtenější
Tyto stránky používají soubory cookies, abychom vám usnadnili a zpříjemnili jejich procházení. Rozumím
Jak cookies používáme?