vajida12: Mám dotaz, zda jde nějak umírnit projevy kočky při mrouskání, šílené řvaní. I v období mezi mrouskáním se hodně hlasitě projevuje, možná jakoby mluví, a když k nám přijde návštěva, tak jsou z toho vyděšeni. Četla jsem o Bachových kapkách, no nevím, zda tyto přírodní produkty pomáhají. Máte s něčím zkušenost?
Dobrý den,
projevy říje u některých koček mohou být opravdu děsivé. U mrouskající se kočky máte několik možností, jak projevy říje, nebo říji samotnou ovlivnit:
1. Návštěva veterináře, který může pomocí injekce hormonu GnRH indukovat ovulaci a tím ukončit mrouskání. Toto je účinné pouze v období, kdy je ovulační folikul připravený k ovulaci. Úspěšnost odhaduji na cca 30 %.
2. Kočku předvést před kocoura. U koček funguje tzv. indukovaná ovulace, kdy při koitu dochází při dráždění pochvy k indukci ovulace. Po ovulaci kočka přestane mrouskat. Potíž je v tom, že potom obvykle následují koťata.
3. Můžete vyzkoušet kočičí tvářové feromony (Feliway difuzér), které u velké části koček mají schopnost výrazně zklidnit nestandardní chování u koček. Někteří autoři popisují pozitivní vliv tvářových feromonů i na potlačení projevů říje.
Obecně bych vám doporučil zvážit, zda chcete nebo naopak nechcete mít koťata. Pokud koťata nechcete mít, tak kastrace vás zbaví mrouskání u vaší kočky natrvalo. Pokud naopak koťata chtít chcete, nebo se chystáte kočku uchovnit, tak vám doporučuji požádat vašeho veterináře o potlačení říje pomocí melatoninového implantátu, který je pro kočku bezpečný a dokáže prodloužit interval mezi mrouskáním o 2 až 4 měsíce.
S pozdravem,
Richard Macek
Modrý kocouř.cz ani veterinární klinika Fénix nepřebírá žádnou odpovědnost za použítí zde uvedených rad. Žádná internetová poradna nemůže nahradit návštěvu u veterináře, žádná veterinární poradna - ani tato - neslouží pro řešení akutních případů.
Tagy ?
mrouskáníSdílejte! | O sdílení
Nejčtenější
Tyto stránky používají soubory cookies, abychom vám usnadnili a zpříjemnili jejich procházení. Rozumím
Jak cookies používáme?