Veterinární poradna: Když kočka mrouská naprázdno, bude mít nádory?
8. června 2017 |
MVDr. Richard Macek |
9 589x / 8x
Ilustrační fotka. FreeImages.com/Mike Savage
Vránová: Pane doktore, proč se říká, že když kočka mrouská (naprázdno), tak se jí tvoří nádory. Opravdu to tak je? Má to s tím nějakou spojitost? Co probíhá v těle kočky?
Děkuji.
Dobrý den, paní Vránová,
nikdy jsem neslyšel, že by se v kočce tvořily nádory, když se mrouská naprázdno. Takže nevím jak bych vám mohl odpovědět.
Jestli mrouskaním naprázdno máte na mysli mrouskání bez zabřeznutí, tak to je naprosto přirozená věc, která probíhá u jakékoliv pohlavně dospělé samice včetně člověka.
U pohlavně dospělé zdravé samice probíhá v pravidelných intervalech pohlavní cyklus, kdy dochází ke zraní a ovulaci vajíčka, přípravě dělohy na březost a k její involuci. Pohlavní cyklus koček se opakuje většinou v 21 denním cyklu s útlumem v podzimních a zimních měsících.
S pozdravem,
Richard Macek
Pondělí - pátek 9:00 - 20:00, sobota 9:00 - 11:00
Velehradská 19, 130 00 Praha 3
+420 720 365 001
Prohlášení
Modrý kocouř.cz ani veterinární klinika Fénix nepřebírá žádnou odpovědnost za použítí zde uvedených rad. Žádná internetová poradna nemůže nahradit návštěvu u veterináře, žádná veterinární poradna - ani tato - neslouží pro řešení akutních případů.
Tagy ?
mrouskání
| O sdílení
Ali 22. června 2017 8:42
Zdravím. Kočka je zvířecí druh s provokovanou ovulací, u kočky mrouskající naprázdno k ovulaci tedy nedochází, nedochází u ní tudíž ani běžně k falešné březosti a rakovinným změnám na mléčné liště (samozřejmě, výjimky potvrzující pravidlo existují i zde, jako všude). Problém je jinde. Kočičí říje, pokud nedojde ke spáření, má tendenci se v krátkém intervalu opakovat - většinou cca za 14 dní začne kočka znovu říjet, a pak znovu a znovu, dokud organismus tento kolotoč sám nezastaví v důsledku obrovského vyčerpání. Někdy je však kočičí organismus hormony zahlcen natolik, že přejde do permanentní říje, která musí být zastavena uměle, aby se kočka neumrouskala do mrtva. Časté opakované říje můžou v důsledku předrážděnosti tkáně vést ke vzniku cyst či k pyometře, což jsou obojí život ohrožující stavy, které však často nejsou na kočce vidět, dokud cysta či děloha přeplněná hnisem nepraskne, a pak jde o minuty. Majitel tedy dojde k veterináři většinou ještě před touto katastrofou s tím, že neví co kočce vlastně je, ale že je "taková divná" (aby ne, ono to docela bolí, ale kočky své bolesti umí dobře skrývat). Následuje pak nutná kastrace zvířete oslabeného nemocí, která je samozřejmě mnohem rizikovější než kastrace zvířete v bezvadné kondici. Ovšemže kočka nemusí nutně zabřeznou při každé říji, ani by to nebylo vhodné, ale pokud majitel od začátku ví, že koťata nechce, je nejlepší kočku při první vhodné příležitosti nechat vykastrovat, než ji nechat roky marně procházet hormonálním kolotočem, který pro ni nemá žádný praktický význam kromě utrpení.
Výše uvedené názory a komentáře nevyjadřují stanovisko Modrého kocouře.cz. Modrý kocouř.cz si vyhrazuje právo příspěvky odporující dobrým mravům, v rozporu se zákony nebo obsahující reklamu smazat.
Reklama
Nejčtenější
2
Naléhavě hledáme dobrovolníka pro pomoc ... (13x)
3
Rvačky koček - možné následky a řešení (12x)
Má Váš kočičák už svou stránku ve Zlaté knize?
Víte, že svému kočičákovi tady můžete vytvořit
osobní stránku? Víte, že pak může mít své vlastní kočkoalbum, deníček a další?
Registrace není povinná, ale umožní Vám využívat všechny funkce, které Modrý kocouř.cz nabízí - jednoduché vkládání fotek, komentování nebo komunikace s ostatními Kocouřáky.