janavlada: Dobrý den,
mám britského kocourka (8/2017). V neděli (29. 4.) jsem ho vezla k veterináři kvůli problémům při jedení. Byl mu diagnostikován slabý zánět dásní a zvýšená teplota (40,2°C) Dostal antibiotika a léky na sražení teploty (injekce). Další injekce dostal v pondělí a ve středu, Protože stále přetrvávala zvýšená teplota, byl včera na odběru krve - test prokázaly zvýšené množství trombocytů (1281) a leukocytů (28,8). Vše ostatní bylo v pořádku. Proto byl dnes na infuzi a na rtg. bříška - zde se ukázalo, že se bu bříško plní tekutinou, a veterinář vyslovil podezření (resp. 99% jistotu), že se jedná o FIP. A doporučil punkcí odebrat tekutinu z bříška, poslat na testy, aby se prokázalo, že ta tekutina je skutečně důsledek "práce" koronavirů.
Můj dotaz zní - má smysl trápit kocourka další narkózou, byť lehkou? A stresovat ho pobytem mimo domov (což velmi špatně snáší). U FIP není žádná pozitivní prognóza.... Nebo snad existuje možnost, že má tekutinu v bříšku z jiného, léčitelného důvodu? Pokud ano, rozhodně bych mu tu šanci nechtěla upírat.
Děkuji za odpověď.
Dobrý den, Jano,
tekutina v břiše neznamená automaticky diagnózu FIP. Mezi časté příčiny hromadění tekutiny v břiše bývá onemocnění jater, ledvin, střev, srdce případně infekce dutiny břišní.
Pouze analýza tekutiny umožní upřesnit diagnózu, zda se jedná o FIP nebo jinou příčinu.
Odběr tekutiny z břicha je velmi jednoduchý a nebolestivý úkon, u kterého není potřeba kočku sedovat či uspávat. Na naší klinice je to ambulantní zákrok náročností podobný odběru krve. Kočky neuspáváme ani nehospitalizujeme.
S pozdravem,
Richard Macek
Modrý kocouř.cz ani veterinární klinika Fénix nepřebírá žádnou odpovědnost za použítí zde uvedených rad. Žádná internetová poradna nemůže nahradit návštěvu u veterináře, žádná veterinární poradna - ani tato - neslouží pro řešení akutních případů.
Tagy ?
fipSdílejte! | O sdílení
Tyto stránky používají soubory cookies, abychom vám usnadnili a zpříjemnili jejich procházení. Rozumím
Jak cookies používáme?