Paní Míla K.: Chtěla bych se zeptat, jestli existuje tříbarevná kočka? Nebo dokonce čtyřbarevná? A jak je to možné? Jsou tyto kočky zdravé? Slyšela jsem, že nemůžou mít koťátka. Je to pravda?
Dobrý den, tří až čtyřbarevné kočky se nazývají želvovinové (želvy), calico nebo česky také májové kočky. Barevné variace jsou poskládáné z podkladní bílé barvy a různých odstínů černé a oražové barvy chlupů. Oranžová barva chlupů je zodpovědná za mnohobarevnost. Většina takto zbarvených koček jsou samice, které bývají plodné. Mezi plemena koček, u kterých je tato barva v plemenném standardu povolená, patří například perská kočka, kočka manx, americká krátkosrstá kočka, britská krátkosrstá kočka, exotická krátkosrstá kočka, sibiřská kočka, kočka van a japonský bobtail.
Oranžovou barvu chlupů řídí geny na pohlavním chromosomu X. Samci se v tomto zbarvení vyskytují velmi zřídka (1:3000) a jsou většinou neplodní, protože gen pro oranžovou barvu sídlící na chromozomu X se může projevit díky nefunkčnímu chromozomu Y.
MVDr. Richard Macek
Modrý kocouř.cz ani veterinární klinika Fénix nepřebírá žádnou odpovědnost za použítí zde uvedených rad. Žádná internetová poradna nemůže nahradit návštěvu u veterináře, žádná veterinární poradna - ani tato - neslouží pro řešení akutních případů.
Tagy ?
plodnostželvovinová kočkaSdílejte! | O sdílení
Tyto stránky používají soubory cookies, abychom vám usnadnili a zpříjemnili jejich procházení. Rozumím
Jak cookies používáme?