kadlid: Dobrý den,
máme doma už přes 3 roky kocoura z útulku, nyní je mu 7 let. Bohužel už z útulku jsme si ho brali nemocného s tím, že po prvním očkování začal být nastydlý a že má píchlá antibiotika, ale že po doléčení bude v pořádku. Bohužel se ale krátce po doléčení přidal i výtok z očí, další rýma a absolvovali jsme s ním několik léčení u naší veterinářky. Když ani druhá antibiotika nezabrala, spolu s nasazením třetích mu udělala stěry s tím, že se zjistil Zlatý staphylococcus, na který ale měla údajně účinkovat všechna antibiotika, která do té doby měl... Ne sice úplně, ale to nastydnutí se celkem zlepšilo (v podstatě celou dobu byl vždy živý, aktivní, nikdy se nejevil jako nemocná kočka, jediné co, že občas kýchne a chrčí to v něm) a veterinářka nakonec jeho léčbu uzavřela s tím, že je v podstatě v pořádku, a my se smířili s tím, že má prostě chronickou rýmu. Problém je, že chodí ven a v zimě občas víc prská a trochu mu teče z očí. Jsem z toho zoufalá, ale má už to natolik dlouho a je to natolik trvalý stav, že nevím, zda to má cenu opět začít řešit. Co byste doporučil, existuje u koček něco jako chronická rýma, se kterou se dá normálně žít, nebo z toho může mít postupně nějaký větší zdravotní problém?
Navíc teď čekáme do rodiny miminko a mám trochu obavy, aby nebyl třeba nějak nakažlivý pro novorozence. Nejsem ten typ, co by kvůli těmhle věcem nějak extra plašil, dodržujeme nějakou základní hygienu, odčervujeme i očkujeme (veterinářka nabídla vzhledem k jeho stavu šetrnější vakcínu), ale to, jestli kocour na mimčo prskne, bohužel úplně neovlivním. Chci se tedy zeptat, zda je možný přenos nějakých nemocí (a teď nemyslím konkrétně pouze tu rýmu) z kočky na člověka, případně jakých, a zda je možné a vhodné udělat nějaké testy a na co konkrétně.
Předem děkuji za radu.
S pozdravem
Ludmila Hermanová
Dobrý den Ludmilo,
termín chronická rýma se u koček používá v případě, že byly bez úspěchu vyčerpané všechny možnosti léčby kočičí rýmy.
Ve vašem případě bych s vaší veterinářkou určitě probral následující možnosti:
1. Otestovat kočku na infekční příčiny kočičí rýmy, jako je herpesvirus, calicivirus, chlamydie, mycoplasmata... V případě virů lze upravit vakcinační protokol nebo použít léky na podporu imunity. Pokud jsou příčinou chlamydie nebo mycoplasmata, tak běžná antibiotická terapie není dostatečná k vyléčení rýmy.
2. Zhodnotit zdravotní stav dutiny ústní a hltanu. Nemocné zuby a pharyngeální polypy bývají velmi častou příčinou chronické rýmy u koček.
3. Zhotovit RTG nosních dutin, provést rhinoskopické vyšetření a výplach nosních dutin. Nádory, granulomy a cizí tělesa bývají další z příčin chronické rýmy.
Tyto diagnostické kroky vám dají odpověď, zda lze chronickou rýmu léčit a její prognózu.
Ohledně miminka bych se moc neobával, protože infekční příčiny chronické rýmy u koček nejsou až na vzácné výjimky přenosné na člověka.
Držím palce.
S pozdravem,
Richard Macek
Modrý kocouř.cz ani veterinární klinika Fénix nepřebírá žádnou odpovědnost za použítí zde uvedených rad. Žádná internetová poradna nemůže nahradit návštěvu u veterináře, žádná veterinární poradna - ani tato - neslouží pro řešení akutních případů.
Tagy ?
rýmaSdílejte! | O sdílení
Nejčtenější
Tyto stránky používají soubory cookies, abychom vám usnadnili a zpříjemnili jejich procházení. Rozumím
Jak cookies používáme?