FIV je jediný lentivirus vyskytující se mimo primáty, který vyvolává syndrom podobný lidskému AIDS. Nemoc je v současné době nevyléčitelná, ale spousta koček může žít s FIV i mnoho let jako nositelé a přenašeči nemoci.
Virus FIV byl poprvé izolován v roce 1986 a byl nejprve označován jako FTLV (Feline T-lymphotropic Virus). Dnes se vyskytuje u domácích koček po celém světě.
FIV je přítomen ve slinách, krvi, slzách, mozkomíšním moku, v mlezivu a mateřském mléce. Ve vnějším prostředí není příliš stabilní, pro přenos je tedy nutný přímý kontakt s nakaženou kočkou.
Nejčastěji se virus přenáší kousnutím, tedy krví a slinami. Pohlavní přenos zatím nebyl prokázán. Koťata se mohou nakazit v děloze, během porodu, nebo později mlezivem nebo mlékem, podle dostupných statistik je ale pravděpodobnost velmi nízká (vyskytuje se jen velmi málo nakažených koťat).
Asi 75 % nakažených jsou kocouři. Zdá se to vcelku logické, protože nejvíce případů kousnutí nastává ve rvačkách při boji o teritorium, což je záležitost spíše kocourů než koček.
Virus není přenosný na člověka ani na další zvířata.
Pokud si odpovíte na většinu otázek ANO, může Vaší kočce nákaza FIV hrozit.
Po nakažení se u kočky většinou vyskytnou poměrně nespecifické příznaky jako je horečka, nechutenství nebo zvětšení mízních uzlin. Tato mírná nemoc po několika týdnech vymizí, a i když se může kočka zdát úplně zdravá, může být přenašečem viru.
Postupně se rozvíjejí další příznaky a kočka ztrácí imunitu – opět se může vyskytovat horečka, nechutenství, hubnutí, rýma nebo dýchací problémy, záněty očí, dásní nebo kožní problémy, parazitózy, průjmy nebo zvracení.
Pokud některé tyto příznaky zpozorujete, navštivte veterináře, který provede krevní testy. Protilátky je možné zjistit po 3 až 6 týdnech od nakažení.
Vzhledem k pomalému průběhu nemoci je nejvíce případů zjištěno u koček starých 5 let.
Nakažená kočka by měla být v klidu, měla by přestat chodit ven (i proto, aby nenakazila ostatní), doporučuje se kastrace. Kočka by neměla být vystavena stresu a měli bychom jí podávat kvalitní krmivo – riziko bakteriální nebo parazitické infekce z nevařených potravin je u kočky s poruchou imunity vyšší. Pomoci mohou také látky posilující imunitu. Příznaky lze částečně utlumit antibiotiky a kortikosteroidy. Choroba je ale smrtelná.
Pokud zjistíte FIV u jedné ze svých koček, měli byste dát testovat i ostatní. Ideální je nemocné kočky izolovat, pokud to ale není možné a kočky spolu nijak nebojují, je riziko nákazy považováno za nízké.
Dnes už je v USA k dispozici vakcína, která by měla před infekcí FIV chránit. Nefunguje ale patrně na všechny kočky a také může mít vliv na budoucí testy na FIV. Výhody a nevýhody vakcíny vám sdělí veterinář a pomůže vám správně se rozhodnout.
Stále nejlepší prevencí tak zůstává zabránění tomu, aby kočka s virem přišla do styku. A u koček v chovu je to přirozeně jejich testování.
Žádosti o rady prosím pište do diskusních fór (nemoci) nebo do veterinární poradny, kde zaručeně dostanete odpověď. Děkujeme.
Tagy ?
nemocfivSdílejte! | O sdílení
Nejčtenější
Tyto stránky používají soubory cookies, abychom vám usnadnili a zpříjemnili jejich procházení. Rozumím
Jak cookies používáme?