Polycystická choroba ledvin (Polycystic Kidney Disease, PKD) je dědičné onemocnění ledvin, které se objevuje nejen u koček, ale i u jiných zvířat, a také u lidí. PKD je chronické onemocnění, které je nevyléčitelné, závažnost se ale může hodně lišit a v některých případech se nemocné kočky dožívají i vysokého věku.
Nemoc je rozšířená mezi perskými kočkami a kočkami, které je mají jako předky. Stačí, aby jeden z rodičů byl nemocný, a šance na výskyt nemoci u kotěte je 50%. Největší riziko je dnes kromě peršanek u exotických a britských koček.
Kotě je možné vyšetřit již v sedmi týdnech věku, kvůli drobnosti ledvin ovšem výsledek není zcela jistý. V deseti měsících se již dají vyšetřit ledviny s 98% spolehlivostí.
K dispozici je dnes genetický test (spolehlivost 99,9 %), používá se odebraná krev nebo stěr sliznice ústní dutiny (u kojených koťat se ale mohou vyskytovat v ústní dutině i buňky matky).
U nemocných koček se v ledvinách (vždy v obou) tvoří cysty naplněné tekutinou. I když se obvykle nejedná o nemoc, která kočku okamžitě ohrožuje na životě, sledování stavu je důležité, aby se předešlo možné druhotné bakteriální infekci, která může vést až k otravě krve.
V začátku může být nemoc obtížně zjistitelná, cysty nejsou zřetelné, dokud nevedou k selhání ledvin nebo zvětšení břicha kočky. Většina koček nemá v začátku nemoci žádné další příznaky, většina cyst nepůsobí kočce ani žádnou bolest. Cysty se přitom mohou vyskytovat již u koťat při narození, s věkem se zvětšují a zvyšuje se i jejich počet. V ledvině může být až 200 cyst, velikost jedné cysty může být až 2 cm a cysty se mohou nacházet i v játrech.
Příznaky selhávání ledvin se objevují ve většině případů mezi 3. - 7. rokem. Jedná se o nechutenství, letargii, zvýšený příjem tekutin a častější močení, ztrátu hmotnosti a vysoký krevní tlak.
Dnes neexistuje způsob, jak zastavit zvětšování cyst, a také není možné je odstranit. Řešit se dají pouze symptomy a druhotné problémy. Protože ledviny zbavují krev odpadních látek a přebytečné vody, je v případě jejich selhávání potřeba kočce pomoci, typicky se zavodňováním a pomocí speciální diety s nižším obsahem bílkovin a fosforu.
Jedinou možnou prevencí je testování chovných koček a v chovu pouze na zvířatech bez PKD. Sledovat se doporučuje až čtyři generace zpět.
Riziko nemoci u jednotlivých plemen udává oriantačně následující tabulka:
Vysoké riziko | Perské, exotické a britské kočky |
Střední riziko | Burmilla, birma, cornish rex, devon rex a ragdoll |
Nízké riziko | Balinéská, barmská, bengálská, egyptská mau, habešská kočka, korat, mainská mývalí, norská lesní, ocicat, orientální, ruská modrá, siamská, tonkinská kočka a turecká van |
Pro diskusi prosím využijte naše diskusní fóra, chceme uchovat všechny zkušenosti a dotazy na jednom místě. Děkujeme.
Tagy ?
nemocpkdSdílejte! | O sdílení
Nejčtenější
Tyto stránky používají soubory cookies, abychom vám usnadnili a zpříjemnili jejich procházení. Rozumím
Jak cookies používáme?