Jak poznáte, že se Váš kočičák zúčastnil rvaček? Zaslechli jste zvuky z kočičích rvaček? Zkontrolujte, jestli Váš kocour:
Kočky velmi často bojují o území. Dále o potravu, ale někdy se rvou jen pro potěšení z boje. Je také možné, že dvě kočky si nesednou, pro nás lidi zdánlivě bez zjevné příčiny.
Nejčastěji rvačku vyvolá nekastrovaný kocour. Dále pak kocour, který byl kastrován až v dospělosti. Kočky se pouštějí do boje, když chrání svoje potomstvo.
Zuby, obzvláště trháky, jsou velmi ostré a čelistní svaly velmi silné. Tudíž kočičí kousnutí je velmi bolestivé a může být velmi hluboké. Nebezpečnější než samotné kousnutí může být infekce. Druh a míra zranění závisí na tom, která část těla byla kousnutím zasažena. Je-li kočka zasažena do tlapek, končetin nebo těla, většinou vznikne otok tkáně kolem rány. Pokud je kočka pokousaná v obličeji, v zadní části těla nebo u ocasu, může vzniknout absces (nahromadění hnisu pod pokožkou).
Škrábance bývají většinou povrchové. Zasáhne-li ovšem dráp oko, může způsobit vážnější zranění. Škrábance na bulvě, rohovce můžou zanechat jizvy a může to vést až ke ztrátě zraku. V případě poranění oka je nutné odvézt kočku ihned k veterináři.
Menší povrchové rány můžete ošetřit doma. Vyčistěte je solným roztokem nebo dezinfekcí (pozor, některé kočky jsou na ni alergické). Kočka by měla být po rvačce doma, v klidu, neustále ji pozorujte. Objeví-li se otok, zanícení, jeďte k veterináři, který kočku ošetří. Je možné, že budou potřeba antibiotika. Případný vzniklý absces musí proříznout veterinář.
Tagy ?
rvačkakousnutíporanění kůžeabscesotokSdílejte! | O sdílení
Nejčtenější
Tyto stránky používají soubory cookies, abychom vám usnadnili a zpříjemnili jejich procházení. Rozumím
Jak cookies používáme?