Zvracení je jednou z částí přirozené obrany kočky a umožňuje jí vyloučit škodlivou nebo přebytečnou potravu. U koček, které si svou potravu loví, je běžné, že jednou nebo dvakrát týdně zvracejí. Příčinou může být i přejídaní, pojídání trávy nebo chuchvalce chlupů. Při rychlém žraní může kočka vyzvracet potravu, která se ještě ani nedostala do žaludku (vypadá to jako klobása), a opět ji sníst. Pokud se toto objevuje výjimečně, není důvod ke znepokojení.
Kočka může také někdy vyzvracet škrkavky, což je známka zanedbání odčervení.
I u kočky může dojít ke spolknutí malého předmětu, kusu látky nebo plastu, a potom hrozí ucpání střeva. Při podezření je nutné navštívit veterináře, který předmět lokalizuje (obvykle rentgenem) a odstraní ho chirurgicky. Na druhou stranu, tyto problémy jsou u koček spíše výjimečné (narozdíl třeba od psů).
Jestliže se ale kočka začne dávit častěji, zvrací krev nebo hubne, může být za vším nemoc. Určitě navštivte svého veterináře.
Pokud vaše kočka zvrací v krátkém časovém intervalu, dvakrát nebo třikrát za sebou, nechte ji doma (pokud může ven) a dávejte jí jen malé množství vody. Jestli zvrací i vodu, přerušte na 8 až 12 hodin podávání tekutiny a potom dávejte kočce každou půlhodinu přibližně jednu polévkovou lžíci vody. Nesmí být dehydrovaná! Zároveň nedávejte kočce žádnou potravu, a to minimálně 8 hodin. Teprve potom jí nabídněte malé množství a sledujte, zda se zvracení nevrací. Jestliže ano, okamžitě navštivte veterináře.
Neočkovaná koťata nebo kočky mohou být nakažené kočičím infekčním střevním katarem (také kočičí mor, panleukopenie, virové onemocnění). Trpí průjmy, zvracením a bolestmi, onemocnění je vysoce nakažlivé a může být i smrtelné.
Pokud je stolice kočky řídká až tekutá a kočka má znečištěnou srst v okolí řitního otvoru, může být příčinou nadměrný příjem potravy, změna krmiva, vnitřní paraziti, nebo i jiná závažnější choroba.
Pokud má vaše kočka průjem, nepouštějte ji ven (pokud ven normálně chodí) a nedávejte jí tuhou potravu, pouze čistou vodu. Po 24 hodinách jí dejte nedráždivou potravu: speciální krmivo (koupíte např. u veterináře), uvařené bílé maso nebo rybu nebo dětskou výživu. Dávejte jí jen malé porce, a to vícekrát denně, přičemž první den by mělo být množství krmiva přibližně poloviční, než je obvyklé, a až potom by se mělo zvyšovat. Kočku neustále kontrolujte a v dietě pokračujte, dokud kočka aspoň dva dny po sobě nevylučuje normálním způsobem.
Pokud problémy přetrvávají delší dobu nebo pokud se ve stolici objevuje krev, je tmavá, navštivte veterináře. Pokud můžete, vezměte s sebou do čisté nádoby vzorek stolice, její rozbor pomůže stanovit diagnózu.
Velký pozor dávejte u koťat. Pokud průjem trvá 48 hodin, určitě nechte kotě prohlédnout veterinářem.
Při zácpě má kočka suché a tvrdé výkaly nebo nevyměšuje vůbec. Příčinou může být stres, dehydratace, chuchvalce chlupů (nadměrně pečuje o svou srst), neprůchodnost střev (např. z požírání ostrých drůbežích kostí) nebo nádor, ale i taková triviální věc jako je znečištěný záchůdek, který kočku vede k zadržování stolice.
Někdy je obtížné poznat, jestli má kočka při vykonávání potřeby problémy s kálením nebo s močením, u bytové kočky máte ale možnost kontroly při čištění záchůdku (víte, co tam chybí).
Pokud zácpa trvá několik dní, kočka zeslábne a může začít i zvracet. Ihned ji odvezte k veterináři, který se pokusí stolici uvolnit pomocí projímadel nebo výplachem. Pro vyšetření se používá rentgen nebo ultrazvuk břišní dutiny a krevní testy.
Veterinář vám též doporučí vhodnou, snadno stravitelnou dietu (může se jednat např. o malé porce drůbežího nebo rybího masa).
Tagy ?
průjemzácpazvraceníSdílejte! | O sdílení
Nejčtenější
Tyto stránky používají soubory cookies, abychom vám usnadnili a zpříjemnili jejich procházení. Rozumím
Jak cookies používáme?