Pojem felinoterapie již začíná v České republice nabývat na povědomí i mezi širokou veřejností. Pojem vychází ze spojení dvou slov, kterými jsou latinské slovo felis (kočka nebo kočičí) a slovo řeckého původu therapia (léčení). V českém jazyce se tedy jedná o „kočičí terapii“ nebo také „terapii kočkou“.
V dnešní době je kočka vnímána jako elegantní, hravá a užitečná společnice, která žije s člověkem, nebo spíše člověk s ní :) Výhodou využití koček v terapii je jejich menší velikost, nízká váha a skrytá schopnost léčit svou uklidňující přítomností. Právě pro svou velikost, huňatý kožíšek a předení je kočka vnímána jako vhodné zvíře při terapii s lidmi, kteří jsou částečně nebo zcela imobilní.
Pozitivní vliv přítomnosti kočky můžeme pozorovat například na klientech domovů pro seniory. Přítomnost koček jim pomáhá vybočit z každodenního stereotypu, probudit zájem o běžné činnosti, zavzpomínat na svá vlastní zvířata, která během života vlastnili, poskytuje jim téma k hovoru a celkově zmírňuje psychické napětí a stres, vzniklé např. vlivem úmrtí partnera.
Při hlazení kočky navíc dochází ke stimulaci hmatu, prohřívání rukou, k poklesu krevního tlaku, zklidnění srdeční činnosti a celkovému uvolnění. To všechno může pozitivně působit v případě poruch spánku nebo při potřebě používání léků při bolesti a celkově ke zlepšení fyzického i psychického stavu.
Pokud vás felinoterapie zaujala, aktuálně vzniká nová organizace zaměřená na výzkum a rozvoj felinoterapie v České republice (tzv. Institut felinoterapie), kterou můžete podpořit zakoupením nějakého kočičího dárku nebo kočičí odměny na hithit.com/felinoterapie, nebo si předplatit informační zpravodaj s informacemi z oboru felinoterapie.
Tagy ?
felinoterapieSdílejte! | O sdílení
Možná jste to slovo ještě ani neslyšeli. Nejedná se zcela o novou formu ...
Ano, potkala jsem anděly. Byli tři, šli zvolna dlouhou, nablýskanou chodbou ...
Nejčtenější
Tyto stránky používají soubory cookies, abychom vám usnadnili a zpříjemnili jejich procházení. Rozumím
Jak cookies používáme?