Čůrání (močení) a kálení v bytě mimo záchůdek je nejčastější příčinou, proč lidé uvažují o tom, že kočku vrátí do útulku nebo chovateli. Porozumění kočkám by nám mělo pomoci najít lepší řešení.
Rovnou na začátku je nutné napsat, že jakékoliv trestání je úplně nesmyslné a ničemu neprospěje. Z pohledu kočky trest vůbec nedává smysl: snažila se vás na něco upozornit změnou svého chování a vy se k ní najednou namísto řešení problému, který má, chováte zle.
Nečistotnost se obvykle projeví na místech, kde se nejvíce zdržujete, jako je postel nebo gauč, nebo na předmětech, které jsou vaše. Má to být signál právě pro vás, že něco není tak, jak by být mělo.
Příčin může být celá řada, najít tu správnou může být hodně těžké. V zásadě jsou ale dvě kategorie: buď se jedná o zdravotní problémy, nebo vám kočka naznačuje, že je něco špatně, že se něco změnilo a něco jí nevyhovuje.
Kočky se mohou začít chovat nečistotně při celé řadě zdravotních problémů - může se jednat o chorobu ledvin, problém s močovým měchýřem nebo močovými cestami obecně, problém s játry, s nadměrnou činností štítné žlázy, o cukrovku, zánět kloubů, zranění páteře, ale i další zdravotní problémy. Mohou to být i střevní potíže, ale i obyčejná přecitlivělost na nějaký druh krmiva.
Prvním krokem je tedy vždy návštěva veterináře a vyloučení zdravotního problému. Určitě se ujistěte, že je vaše kočka zdravá, teprve pak hledejte příčinu dál.
Pokud se nejedná o zdravotní potíže, nastává složité hledání toho, co se změnilo a na co kočka reaguje. Někdy je to snadné, ale většinou je to detektivní práce. Pokusíme se vám dát tipy a navést vás k příčinám, které nám jsou známé a vyskytují se nejčastěji.
Z těch snadno zjistitelných, ale často těžko řešitelných příčin, to mohou být následující:
Podobnou změnou může být i změna každodenních rituálů a zaběhnutého chodu domácnosti (typicky například v době prázdnin nebo dovolených). Může to být i změna, kterou si vy ani neuvědomíte, ale na kočku může působit.
Svou kočku znáte, a tak byste vždy měli dávat pozor, aby jí změnami nezmizelo nějaké její útočiště, oblíbené místo, ze kterého třeba měla přehled o dění, a podobně.
Ve výše uvedených případech může pomoci dělat změny pomalu, žádný velký třesk, a kočku postupně zvykat. V případě, kdy čekáte dítě, zařizujte například byt po částech, přidejte postýlku a další věci tak, aby se postupně staly samozřejmou součástí bytu.
Po příchodu nového člověka do domácnosti byste se kočce měli věnovat tak, aby neměla pocit, že jste ji odstrčili. A nový člověk by jí mohl nabízet její oblíbené pamlsky, ale nic násilím.
Seznamování kočky s další kočkou je kapitola sama pro sebe, informace najdete například tady nebo tady.
Seznamování se psem je složitější, zásadně asi kočka musí mít možnost někam si zalézt, psovi zase musíte dát jasně najevo, jak si jeho chování představujete. Kočky a psi mají jinou řeč těla (vrtění, pohyb ocasem u psa znamená něco úplně jiného než u kočky), nerozumějí si. Jde také o plemeno psa (pozor u loveckých plemen) a o to, kdo je při seznamování v “domácím” prostředí.
Další skupina příčin může souviset se záchůdkem samotným:
Zvláštní kategorií může být úzkost nebo samota:
V každém případě, místa, kde kočka vykonala svou potřebu, vyčistěte (např. nějakým biologickým odstraňovačem pachu), některé kočky by se parfémovaný přípravek pokusily opět přebít svým pachem - opět by se totiž jednalo o změnu pro kočku nepříjemnou.
Na místo můžete také přesunout misku s potravou, pokud to dává smysl (misku si asi nedáte do postele). Kočka svou potřebu nevykoná na místě, kde se krmí.
Pokud se jedná o značkování (postříkání jistých míst trochou moči k označení si teritoria), můžete kočce nabídnout více škrabadel. Teritorium si kočky označují i pomocí žláz na tlapkách právě při škrábání.
Zvláštním řešením může být použití feromonů, bachových květů a podobně. V těchto případech konzultujte s odborníky na tuto oblast a pokuste se najít řešení přímo pro vaši situaci.
Nezapomínejte, že kočka by měla mít stále nějaké své místo, pozorovatelnu, poličku na škrabadle, nebo skrýš třeba pod postelí nebo za gaučem, kam si může zalézt a kde ji nebude nikdo rušit.
V průběhu hledání příčiny vždy věnujte zvýšenou pozornost tomu, aby kočka měla stále čistý záchůdek. I pro jednu kočku mohou být záchůdky dva.
Vždy se opravdu nejprve ujistěte, zda nejde o zdravotní problém. Pokud ne, v celé řadě případů se může jednat o kombinaci různých, a to i velmi drobných změn. Obrňte se trpělivostí a všímejte si každé maličkosti.
Řešení problémů s nečistotností je jedna z nejtěžších věcí, kočičí duše je velmi složitá a spouštěčem může být něco, co budete hledat hodně dlouho.
Hodně sil a trpělivosti. Řešení stojí za to.
Pro sdílení zkušeností využijte prosím naše diskusní fórum. Pomůžete tak udržet přehlednost stránek.
Tagy ?
nečistotnostzáchůdekznačkováníSdílejte! | O sdílení
misisicicka: Dobrý den, prosím o radu. Přinesla jsem si domů kotě cca tří měsíční - nalezenec. Na kočičí wc...
evaroupcova: Mám 5letého kocoura. Má odkryté rohové WC, dostatečně velké i vysoké. Když ...
bergerovajirina: Dobrý den, mám roční britku a v létě, když jsme odjeli ...
Tyto stránky používají soubory cookies, abychom vám usnadnili a zpříjemnili jejich procházení. Rozumím
Jak cookies používáme?