Audiokniha | Pudlenka aneb Měl jsem psa a kočku |
Autor | Karel Čapek |
Interpret | Marek Eben |
Vydavatel | Supraphon |
Délka | 1:07 (1 hodina a 7 minut) |
Navštivte sponzora našich původních recenzí:
Audiokniha Pudlenka aneb Měl jsem psa a kočku nabízí celkem 7 půvabných humorných kočičích, psích, ale také lidských příběhů z pera vynikajícího českého spisovatele počátku 20. století, Karla Čapka. Těmto úsměvným historkám, které zaujmou nejen dětské, ale jistě i mnohé dospělé posluchače, zde propůjčil svůj hlas Marek Eben, díky němuž dostávají tyto krátké příběhy určité osobité kouzlo. Kdo však ale je (byla) ona Pudlenka, jejíž jméno nese tato kniha? Pokud se domníváte, že se za tímto neobvyklým, pro někoho možná i trochu prapodivným jménem skrývá kočka, nemýlíte se. Jak však přišla ke svému jménu? Jak se vlastně dostala do domácnosti Karla Čapka, byla to jeho první nebo snad poslední kočka? Kde se pak ale vzala Pudlenka I., II. či III.? Proč se pro autora stala Pudlenka kočkou nesmrtelnou? Že se vám to zdá jako příliš mnoho otázek? Stačí si poslechnout první z kratičkých příběhů, O nesmrtelné kočce, a všechny tyto „záhady“ budou rázem objasněny.
Poslechneme si zde však nejen příběh Pudlenky samotné, ale třeba také to, jaké jsou kočky na celém světě. Jsou všude na světě stejné, nebo se od sebe nějak liší? A překvapí Vás, že máme s kočkami mnohé společné? Třeba to, jak si vybíráme lidi (kočky, psy), kterým budeme důvěřovat?
Lidé si také mnohdy myslí, že kočky znají. Jaký omyl! I sám Čapek pochopil, že „kočka není prostě kočka, nýbrž něco záhadného a neproniknutelného; že kočka je divoké zvíře...“. Myslíme si, že je dobře známe, tvrdíme o nich, že jsou mnohdy nevděčné, vypočítavé, hloupé či snad lstivé a sobecké. Zamysleli jste se však někdy nad tím, co si kočky myslí o nás, lidech? Jak nás vidí ve svých očích, ve kterých se nejeden z nás už někdy „ztratil“, když na nás dělaly svoje pověstné „psí“ oči? Proč si o nás mohou myslet, že jsme my, lidé, oškliví? A proč nechápou, kde se v nás bere myšlenka toho, že jsme Pány všeho? A jak moc jsme pro ně důležití?
Aby však nebylo vše jen o kočkách (i když by jim jistě bylo po chuti cítit se středobodem lidského světa), přichází na řadu i příběhy ze života psího. Jak jinak by tomu také mohlo u Karla Čapka být, když jej mj. proslavila Dášeňka, malé střapaté štěně, které se vrylo svou roztomilostí a kouzelnými příběhy do paměti mnoha generací. Zajímá vás, proč má kočka spíše ženskou a pes mužskou povahu? A proč je podle Čapka kocour naopak velmi mužným stvořením? Jaký je rozdíl mezi mužským a ženským přístupem ke psovi? Proč muži vnímají psy spíše z hlediska kynologického, naopak ženy oceňují jejich věrnost a náklonnost k jejich osobě? Jakou mají podle Čapka psi (na rozdíl od koček) povahu? To, ale i mnohem víc, nám prozradí příběh Člověk a pes. Čapek nás s humorem sobě vlastním neopomíjí seznámit i s příběhy své vlastní psí slečny Iris ve stejnojmenném příběhu. Co myslíte, může existovat přátelství mezi psem a kočkou? Zkuste se zaposlouchat do dalšího příběhu z autorova života, který nám mj. vtipně vylíčí, proč bylo zle, když udělala Pudlenka doma rychlejší krok, než bylo zdrávo, nebo proč Iris záviděla Pudlence její koťata a jak to jejich „páníček“ vyřešil... Dočkala se Iris mateřských radostí a starostí podobně jako Pudlenka?A vůbec... Věřili byste tomu, že se podle způsobu hry dá usoudit, zda je kočka ironická, introvertní bytost a pes naopak dobromyslný humorista? Pokud ne, tak vězte, že i o tomto vás dokáže Čapek ve svých zvířecích (a lidských) historkách, plných osobitého, ale také laskavého a nadčasového humoru, který je živý i po několika generacích, přesvědčit...
Tagy ?
recenze knihykniharecenzeSdílejte! | O sdílení
„... Mě nechali ležet v bahně a radili se, co se mnou. Shodli se na tom, že mě ...
Autorem knihy je Jeffrey M. Masson (*1941), původem americký spisovatel, dnes žijící na Novém Zélandu ...
Nejčtenější
Tyto stránky používají soubory cookies, abychom vám usnadnili a zpříjemnili jejich procházení. Rozumím
Jak cookies používáme?