Příprava
9. listopadu 2008 |
April |
30 082x / 3x
Ještě předtím, než si ale chlupatého společníka přineseme domů, musíme se na jeho příchod připravit. Krom základní kočičí výbavy musíme i byt přizpůsobit jeho příchodu, alespoň minimálním způsobem, abychom eliminovali případnou materiální škodu a vyhnuli se možnému zranění nově příchozího.
Výbavička
Pro kotě či kočku musíme doma připravit nutné minimum - a to misky, toaletu, škrabadlo a přepravku.
Misky
Misky můžeme pořídit například plastové, keramické či nerezové.
U plastových misek by se mělo podotknout, že některé kočky plast špatně snášejí a může se jim vytvořit na tlamičce tzv. kočičí akné (černé ťuplíky, více viz
diskuse). Navíc některé plastové misky nemají gumové podložky a mají tendence cestovat především po hladké podlaze. Výhodou je u nich však relativně nízká pořizovací cena.
U keramických je mínusem někdy vyšší pořizovací cena, pozitivem je však jejich "necestování" po podlaze, rozmanitost v tvarech a snadná omyvatelnost (z vlastní zkušenosti můžu říct, že se na nich neukládá vodní kámen tak, jako u misek z nerezu).
Nerezové misky jsou taková klasika, která je kompromisem mezi užitnou hodnotou a cenou.
Sluší se říci slovy klasika Terryho Pratchetta - "... kočky skutečně jedí z misek nadepsaných Micinka nebo Pro kočičku. Jedly by i z misek nadepsaných CYANKÁLI. Opravdové kočky žerou z čehokoliv."
Důležitá je však i jejich velikost. Určitě není nutné pro kočku pořizovat misky ve velkých objemech, ideálním objemem jsou hodnoty kolem 0,25l jak na vodu, tak na granule. Je možné zvolit dvoumisky, ale uvědomme si, že v přírodě mrtvé maso kontaminuje a kazí vodu, proto pud kočce velí, aby pila na jiném místě, než se krmí. Také berte při koupi v potaz, že některé kočky nemají rády misky hluboké, pro mokrou stravu je lepší volit misky s menší hloubkou.
Toaleta
Toaleta je jednou z nejdůležitějších věcí, kterou pro kočku pořizujeme. Měli bychom při výběru dbát na předchozí kočičí zkušenosti a zjistit si tam, kde si kočku pořizujeme, na jakou toaletu je zvyklá. Toalet existují stručně řešeno dva typy - toaleta krytá a nekrytá. U krytých existuje varianta s dvířky či bez dvířek. Na toto musíme brát zřetel, abychom předešli nehodám.
Stejně tak při koupi steliva je dobré zohlednit, jaké doposud kočka či kotě používaly. Zda hrudkující, nehrudkující, silikagelové, bentonitové, dřevité, či kukuřičné, nebo něco jiného.
Toaleta by měla být umístěna na klidném místě, kde nebude kočka rušena (některé mají problémy chodit na toaletu vedle pračky a dochází pak k nečistotnosti). V případě větších rozměrů obytného prostoru je zapotřebí, aby toaleta byla umístěna ve snadném dosahu, především pro kotě, aby "to stihlo", například je komplikované v dvoupatrovém domě, aby záchůdek byl jen v jednom patře. Kotě při nutné potřebě nemusí stihnout doběhnout, proto je lepší mít toalety rovnou dvě.
Škrabadlo
Škrabadlem či odpočívadlem můžeme předejít tomu, aby kočka brousila své drápky na místech, která pro to nejsou určená. Pro začátek stačí nějaké menší a časem si můžeme vybrat z pestré nabídky různých druhů, velikostí, provedení a barev.
Diskuse 1
Diskuse 2
Přepravka
I když neplánujeme s kočkou nikam cestovat, musíme si pořídit přepravku – vždy se musíme dostat bezpečně minimálně k veterináři. Přepravek je řada druhů, barev i velikostí. Platí, že bychom měli volit velikost menší či střední, bytelnou, se snadným otvíráním. Existují přepravky s horním otvíráním, předním otvíráním či celkově rozložitelné. Nevhodnými pro přepravu se jeví různé molitanové tašky. Pokud nejsme s kočkou či kotětem sžiti, můžou se při převozu v tašce snadno vyplašit a zpanikařit a jejich chytání může být obtížné; navíc pro použití tašky je lepší přikoupit i kšíry a ty uchytit za očko, které by v tašce mělo být, aby kočka nemohla vyskočit a utéct. Přesto, pro začátek je lepší zvolit bytelnou pevnou přepravku.
Pelíšek?
Nezmiňuji jako nutnou výbavu pelíšek a to z jednoduchého důvodu - málokterá kočka si totiž oblíbí pelíšek, který přichystáte a nachystáte jen pro ní a umístíte jej na výstavní místo. Kočka si raději zaleze do starého svetru, nebo se uvelebí na dece na gauči. Pelíšek koupit můžete, ale nikdo nezaručí, že zrovna v něm bude kočka trávit své spací období.
Diskuse 1
Diskuse 2
Diskuse 3
Diskuse 4
Byt
Před přinesením domů musíme přizpůsobit i životní prostor, ve kterém se bude kočka či kotě pohybovat. Je dobré zdůraznit, že kočka vleze všude, úplně všude, i do míst, o kterých ani nevíte, že se ve vašem bytě nacházejí. Proto se snažte zabránit, aby mohla vlézt do míst, která jsou jakkoliv nebezpečná, kde by mohla uvíznout (rozebírat kuchyňskou linku jen kvůli malé škvírečce, do které se kotě určitě nemůže nacpat, rozhodně nebude nejlepší trávení času po přinesení kotěte domů), kde by se mohla spálit (sporák, kompresor u ledničky, krbová kamna), a především, odkud by mohla spadnout – okna a balkon. Obojí je nutné zabezpečit již před příchodem kočky domů a nespoléhat se na to, že kočka vidí, že je vysoko, a že má 9 životů a že se jí nic stát nemůže. V lepším případě si při pádu zlomí tlapku, v horším případě se může i zabít. Stejně tak je zapotřebí zabránit i pádu z menší výšky, kde sice nehrozí, že se zraní, ale zde zase hrozí riziko útěku a na frekventovaných místech přejetí, někde i otravy z nástrah na hlodavce.
Okno či balkon můžete zajistit zasíťováním vlastním (pořízení sítě) či kontaktovat firmy, které se síťováním přímo zabývají.
Diskuse 1
Diskuse 2
Diskuse 3
Určitě je dobré také dát z dosahu sváteční servis po prababičce, ozdobné skleničky z broušeného skla či čínskou vázu z druhé dynastie. Vždy pamatujte na to, že kočka vleze všude, vyskočí kamkoliv a občas se bytem prožene jak stádo slonů.
Tagy ?
miskapelíšekpřepravkaškrabadlozáchůdek
| O sdílení
343 560x
9. listopadu 2008
30 518x
9. listopadu 2008
23 677x
9. listopadu 2008