Výběr
9. listopadu 2008 |
April |
30 512x / 2x
Kočku můžeme získat několikerými způsoby. Od známých, jejichž známým či přímo jim se zrovna narodilo nějaké koťátko, přes specializované rubriky na internetu či v časopisech věnujících se kočkám, v nichž najdeme několikero způsobů, jak přijít ke kočce, od konkrétních plemen, přes mazlíky s ne přesně definovaným původem až po bezprizorní kočky z útulků či depozit. Nebo může přijít okamžik, kdy zrovna nějakou náhodou se k nám při návratu domů zamotá pod nohy malé chlupaté cosi, jehož pohledu nelze odolat.
Nelze jednoznačně radit, kterou z uvedených metod si kočku pořídit, každý ze způsobu má svá úskalí i své výhody.
Kočku je možné pořídit si ze
specializované chovatelské stanice. V těchto stanicích se chov specializuje na konkrétní plemena, jejichž původ je dán tzv. průkazem původu, který ke kotěti dostanete. Průkaz původu (PP) je především dokladem o předcích Vámi vybraného kotěte a měl by dokládat, že u předků nedocházelo k nežádoucí příbuzenské plemenitbě a kotě by mělo být bez dědičných, genetických vad.
Kotě si v chovatelské stanici můžete vybrat podle vlastních pocitů, či si můžete nechat poradit, zda máte zájem spíše o temperamentní či klidné kotě. Dobrý chovatel Vám rád poradí a pomůže. Také je nutné dobře zvolit chovatelskou stanici, je dobré poptat se známých či pohledat na internetu, dát na reference či se po nich sami pídit. Název chovatelské stanice mívá kočka jako přízvisko ke jménu (např. ve Zlaté knize zjistíte, které kočky z chovatelských stanic se tu vyskytují a jak jsou oblíbené a je možné kontaktovat i jejich majitele a optat se přímo).
Samozřejmě neplatí, že kotě s průkazem původu se musí automaticky účastnit výstav. Chovatelé doporučují přímo, které kotě se typově hodí pro další přínos k chovu, či které je vhodné na mazlíka. Tzv. kotě na mazlíka nemá žádné vady, nicméně nemusí přesně typově splňovat standardy a nebylo by přínosem k chovu. Obecně se dá říct, že u kotěte na mazlíka s PP bývá pořizovací cena nižší než u kotěte určeného pro výstavní a chovatelskou kariéru.
Dalším místem, odkud si kočku pořídit, je tzv.
bezpapírový chov. Jsou zde kočky, které neprošly kolem výstav, není u nich záruka, že ony samy či jejich předci jsou konkrétní plemeno a splňují standardy pro plemeno dané. Tyto kočky bývají levnější než kočky s PP, nicméně jejich cena bývá někdy na hranici mazlíka s PP. Také je nutné důsledněji vybírat, odkud si kotě pořídíme.
V některých případech dochází při předávání kotěte k porušování zákona, jenž stanoví, že kotě by mělo odcházet do nového domova v 9 týdnech věku. Proto tento věk se dá považovat za minimální k odběru. U chovatelských stanic, které se řídí chovatelským řádem, tento stanovuje odběr minimálně ve 13 týdnech věku. Již zde je patrný rozdíl v pravidlech, kterým se oba chovy řídí. Zákon stanovuje určitá pravidla, chovatelský řád, k jehož dodržování se chovatelé s PP zavázali, je zavazuje k větší zodpovědnosti a poskytuje kočkám v chovatelských stanicích větší ochranu.
V obou výše uvedených případech je, navzdory záštitě chovatelského svazu u chovatelských stanic, vždy důležitý výběr, od koho si kotě vezmeme, a především dojem, který z dané stanice ať už s PP nebo bez PP máme. Vždy záleží na individuálním posouzení prostředí, neboť zde je ve hře především lidský faktor a lidská zodpovědnost.
Než se definitivně rozhodnete k zamluvení či pořízení Vašeho vysněného kotěte, měli byste zjistit ještě následující:
- prohlédnout srst, zda se v ní nenacházejí paraziti (blechy, klíšťata, bleší vajíčka), neměla by být špinavá, dredovatá či jinak výrazně slepená,
- u zadečku by srst měla být také čistá bez nánosu exkrementů a stejně samotný zadeček by neměl být podrážděný, opruzený, či výrazně špinavý od výměšků,
- uši by měly být čisté, bez "logrových" usazenin, které značí svrab, určité množství maziva je přijatelné,
- na očích by neměla být výrazně patrná mžurka (viditelnost mžurky však může značit krom možné choroby, také ospalost kotěte), oči by měly být čisté, bez výtoku,
- dáseň by měla být růžová bez jakýkoliv hnisavých ložisek či výrazného zarudnutí (vyjma období kolem 5-7 měsíců věku, kdy dochází u koťat k přezubení a kolem zoubků se dásní vine zarudlá linka), chrup by měl být bez viditelných poškození či nepravidelností,
- z tlamičky by neměl být cítit výrazný zápach, odlišný od běžné stravy,
- kotě samotné se musí jevit zdravé, aktivní, nemělo by projevovat při kontaktu bolest.
Tu svou pravou kočku můžete také nalézt
v útulcích, resp. v domácích depozitech, která se starají o kočky bezprizorní a o kočky, jejichž osud se odlišuje ve většině případů od dvou výše uvedených. Kočky v těchto zařízeních nezřídka neměly ten nejlepší start do života a pořízením některé z nich můžete alespoň zlepšit jejich další život. Pečovatelé mohou doporučit konkrétní kočku do konkrétních podmínek, neboť znají jejich povahu a jejich potřeby a vědí, jakou péči je třeba vynaložit pro spokojenost kočky, ale i Vaši vlastní. Je zde možné si vybrat nejen kotě, ale i dospělou, či například hendikepovanou kočku. Také můžete navštívit umísťovací výstavy, které se několikrát ročně konají a jichž se účastní některá tato zařízení.
| O sdílení
343 553x
9. listopadu 2008
Ještě předtím, než si ale chlupatého společníka přineseme domů, musíme se ...
30 074x
9. listopadu 2008
23 668x
9. listopadu 2008
Reklama
Nejčtenější
2
Vyhlášení NEJ fotky října 2024 (19x)
Chovatelské stanice koček
Seznam kočičích útulků
Má Váš kočičák už svou stránku ve Zlaté knize?
Víte, že svému kočičákovi tady můžete vytvořit
osobní stránku? Víte, že pak může mít své vlastní kočkoalbum, deníček a další?
Registrace není povinná, ale umožní Vám využívat všechny funkce, které Modrý kocouř.cz nabízí - jednoduché vkládání fotek, komentování nebo komunikace s ostatními Kocouřáky.