alena.kocoura: Osmiletá kočička skoro dva měsíce několikrát v týdnu zvrací, málo jí. Zvracívala dříve tak dvakrát měsíčně smotky chlupů, teď je to nestrávená potrava, zpravidla hned po jídle. Ale okusuje kočičí trávu, občas se objeví ve zvratcích i kus trávy a trocha chlupů, jako by si chtěla ten žaludek vyčistit. Vyšetření krve nic neukázalo, rtg. i s kontrastní látkou také negativní. Dostává teď Famosan a Venter, potravu jen v malých dávkách. Přijde k misce s potravou, čuchne a odejde, pak se vrátí, když už má asi opravdu hlad. Nikdy toho moc nejedla, ale byla docela zakulacená, je celkově drobnější, vážila skoro 4 kila, teď má 3,40, ale rozhodně není vyhublá. Jinak vnějškově vypadá normálně, má lesklou srst, mazlí se. Před dvěma měsíci jsem musela nechat uspat 14letého kocourka, který byl dost dominantní, ale spolu vycházeli hodně dobře. Zpočátku to vypadalo, že Sůvička je ráda, že mne má jen pro sebe, ale pak ho hledala, dvakrát mi podlezla zábradlí na terase, zmizela asi na 10 minut a vydala se až naproti do domu. Mám na terase pochopitelně zasítění, ale měnila jsem ho a ona nikdy předtím na rozdíl od kocoura nikam nelezla, je spíše bojácná. Vzala jsem si ji jako dvouletou z domácího depozita, předtím porodila a vychovala 4 koťata, tam žila asi s 5 dalšími kočkami. Mohl by vše zavinit stres, že zůstala sama? Jsem sice v důchodu, takže dost času s ní trávím, ale samozřejmě jsem zvyklá chodit na různé akce, o víkendech jsem jezdila ven, pokud jsem byla na delší dobu pryč, chodil mi vždy obě kočky krmit někdo ze známých, byly v pohodě.
Zvažuji pořízení nějakého parťáka pro ni, kocourka, ne přímo kotě, ale mladého, ale zatím čekám, jestli se její stav nezlepší. (Já sama jsem po uspání kocoura v dost špatném psychickém stavu a to už jsem se předtím rozloučila se třemi chlupáči). Pokud by se s event. "parťákem" nesnesla, mám dojednáno, že by to bylo na zkoušku.
Děkuji za event. radu, vím, že je to na dálku těžko posouditelné, samozřejmě jdeme zase příští týden na kontrolu.
Dobrý den, stres může být jednou z příčin zvracení u vaší kočky. Stres se považuje za možnou příčinu zvracení, pokud žádné z dostupných vyšetření neodhalilo příčinu zvracení.
Můj postup při chronickém zvracení u koček je následující:
Pokud vyšetření krve a RTG neodhalilo žádnou příčinu zvracení, tak bych doporučil vyšetření kočičí pankreatické lipázy (fPLI) na vyloučení nebo potvrzení zánětu slinivky. V případně průkazu zánětu slinivky začít pankreatitidu léčit. Pokud bude test negativní, tak doporučuji kromě famosanu nasadit dietu (Hill's I/D). Pokud ani po nasazení kočky na dietu a famosan nedojde ke změně, tak doporučuji provést endoskopické vyšetření žaludku a střeva a odebrat vzorky sliznice, které po histopatologickém vyšetření vám většinou dají odpověď na otázku, co se se střevem děje.
Samozřejmě můžete začít s novým kočičím kamarádem, případně potlačením stresu pomocí kočičích feromonů Feliway difusér. Pokud to přinese své plody, tak máte potvrzeno, že příčinou zvracení je stres. Pokud to bude bez efektu, tak se výše popsanému vyšetření nejspíš nevyhnete.
S pozdravem,
MVDr. Richard Macek
Modrý kocouř.cz ani veterinární klinika Fénix nepřebírá žádnou odpovědnost za použítí zde uvedených rad. Žádná internetová poradna nemůže nahradit návštěvu u veterináře, žádná veterinární poradna - ani tato - neslouží pro řešení akutních případů.
Tagy ?
zvraceníSdílejte! | O sdílení
Jaké jsou nejčastější příčiny zažívacích potíží koček? Jak na zvracení, co s průjmem a nebo se zácpou? Čeho si všímat? Kdy určitě navštívit veterináře?
63 920x 1. června 2015alena-berankova: Dobry den, máme 5měsíčního kocourka, který celý den zvracel. Ven nevychází...
8 046x 5. března 2016Řada lidí někdy odkládá návštěvu veterináře, protože si nejsou jisti ...
Nejčtenější
Tyto stránky používají soubory cookies, abychom vám usnadnili a zpříjemnili jejich procházení. Rozumím
Jak cookies používáme?